Triky a rady pro správnou péči o vánoční kaktus pro skutečně bohaté kvetení

                   

Každá rostlina potřebuje pro správné prospívání hned několik věcí, což platí i pro vánoční kaktus. V první řadě je důležité zajistit správné stanoviště, nezapomínat na pravidelnou zálivku, doplňovat hnojivo a v neposlední řadě jednou za čas přesadit. Kromě toho mohou hrát roli i drobné detaily, jako jsou teplota nebo vlhkost vzduchu. Co konkrétně potřebuje vánoční kaktus zjistíte v tomto návodu.

Dostatek rozptýleného světla

Vánoční kaktusy nejsou vhodné na jižní okno, kde je velké množství silných slunečních paprsků. Naopak budou spokojené na východním, severním či západním okně, kde budou mít dostatek rozptýleného světla. Zároveň by teplota v místnosti, kde bude kaktus umístěný neměla klesat pod 15 stupňů, aby nedošlo k podchlazení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyberte správné místo a s kaktusem nehýbejte

Jakmile vánoční kaktusy nasadí poupata, ještě není vyhráno. Pokud se rozhodnete je v tuto chvíli přenést na nové stanoviště, kde se jim nebudou podmínky zdát optimální, veškeré květní pupeny shodí. To je i důvod, proč většinou zakoupené vánoční kaktusy z obchodu po přinesení do domácích podmínek více nevykvetou, ale naopak opadají.

Pravidelné hnojení a přesazování

Protože vytvoření tak bohaté zásoby květů si žádá velké množství energie, bude rostlina potřebovat pravidelné hnojení. Hnojení se provádí na jaře a v létě, kdy rostlina roste. Doporučuje se polovina běžného dávkování hnojiva pro pokojové rostliny. Na přesazování je u větších rostlin čas zhruba jednou za pět let. V případě malých rostlinek přesazujte podle potřeby klidně každý rok.

iZdroj fotografie: Canva

Tvarování a odřezávání stonků

Pro zahuštění vánočního kaktusu v květináči odštípněte kousky stonků a nechte je zakořenit na půdě přímo v daném květináči. Tímto způsobem si snadno vytvoříte i nové rostlinky. Zároveň můžete takto vánoční kaktus jednoduše a efektně tvarovat přesně podle vašich potřeb. Bohatě rostoucí rostlinky v jednom květináči nabídnou skutečně nádhernou podívanou na mnoho barevných květů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články