Orchidej je mezi domácnostmi velmi oblíbené pokojová květina, kterou najdete téměř všude. Jestli chcete dlouhodobě svůj domov vyzdobit, musíte si dávat pozor, jakou péči těmto květinám věnujete. Můžete si vytvořit širokou škálu barev, protože orchideje jsou velmi rozmanité.
V zimě ji stačí méně vody, nenechte v ní orchidej stát
Stačí se jen naučit, jak se o ni řádně starat. V zimě se musí na orchidej aplikovat mnohem méně vody, takže ji můžete zalévat každých deset dní. Největší chybou při zalévání je, když necháte přebytečnou vodu odtéct do podnosu a rostlina v ní několik dní stojí. Orchidejím to nedělá vůbec dobře, mohou se nachladit nebo dostat plíseň.
Orchidej je na chlad velmi citlivá, protože můžete nechat jednou za čas nechat rostlinu 10 minut stát ve vlažné vodě. Rostlina absorbuje tolik vody, kolik potřebuje, poté ji vyjměte a vodu co zbyla, vylijte.
V zimě ji můžete položit na okenní parapet, pokud máte dobře izolované okno. Jinak by se opět mohla nachladit a uhynout. Jestli ale stejně chcete mít orchidej na okně, zabalte květináč do průhledného plastového obalu, protože ten ji ochrání před chladem. Na okno dejte houbu a přikrývku, které absorbují sraženou vodu z oken.
Vlhkost vzduchu je pro orchideje důležitá
Během zimním měsíců jsou místnosti v bytě velmi suché, protože se hodně topí. Jestli tedy máte orchidej na parapetu, musíte ji zajistit správnou vlhkost, aby mohl dobře růst a kvést. Proto na radiátor položte misku s vodou. Orchidej bez správné vlhkosti mohou také napadnout škůdci.
Při větrání si také dávejte pozor, abyste rostlině neublížili. Nemají rády studený vzduch ani průvan. Než vyvětráte, dejte ji na chvíli do jiné místnosti. V zimě orchideje ani nepřesazujte, pokud neuvidíte, že nejsou napadené nějakou nemocí.
Orchideje
potřebují speciální směs půdy, kterou seženete ve specializovaných obchodech.
Když ji dáte veškerou potřebnou péči, odmění se vám bohatými květy, kterými se
může kochat několik měsíců v roce.