Vánoční kaktus rozkvete až do nebes poté, co mu dopřejete tajemství úspěšné péče

                   

Jde o velmi oblíbený doplněk našich vánočních interiérů, a to tím spíš, že nás při dobré péči dokáže svou krásou těšit opakovaně. Ovšem jen v případě, že dodržíme všechny zásady nutné pro jeho úspěšný vývoj a růst. A jaké zásady to jsou? Záleží na zálivce, správné poloze i na množství a formě dodávaných živin.

Extrémy vánočním kaktusům nesvědčí

Máte doma okna orientovaná na sever nebo jih? Pak byste měli vědět, že tady se vánočnímu kaktusu (Schlumbergera truncata, známému také pod starším názvem Zygocactus truncatus) dařit nebude. Mnohem raději má polohy na západ nebo východ. Příliš silné sluneční paprsky způsobují uvadání nejmladších článků kaktusu, stín jim zase brání v růstu. Minimální teplota se pak pohybuje okolo 15 °C.

iZdroj fotografie: Pxhere

V létě jim však nevadí ani teploty mnohem vyšší a máte-li tu možnost, vyneste je na balkon nebo terasu. Uvidíte, jak se jim tam bude dařit. Vždy je však musíte zaštítit proti přímému slunci – a to třeba nějakou větší rostlinou. Každý den je poroste, zalévejte je jen ve chvíli, kdy už je zemina suchá. A jakmile nasadí poupata, pak už jeho polohu nijak neměňte, ani s ním neotáčejte. Na to je totiž tenhle krasavec citlivý.

Zaměřte se i na správné hnojení

Vánočnímu kaktusu dělají opravdu dobře komplexní hnojiva. Zvolte ta běžná, určená pro pokojové rostliny, ovšem pozor – použijte je v poloviční koncentraci. V létě hnojte dvakrát do měsíce (začněte nejlépe od dubna) a poslední přihnojení proveďte v září. Poté se Schlumbergera potřebuje spíše zazimovat a větší přísun živin by jí nesvědčil. Zvláště dusík zpomaluje vyzrávání zelených částí, a ty jsou pak méně odolné.

iZdroj fotografie: Pxhere

A co s nehezkými částmi? Ty jednoduše odstraňte. Nebojte se ani většího zkrácení částí převislých. Rostlině to prospívá. Zapomeňte ale na nůžky, bohatě postačí obyčejné ukroucení v prstech. Tyto řízky lze navíc zasadit do směsi písku a hlíny a vypěstovat si tak docela novou rostlinu. Pravidelně zkracované rostliny kvetou déle a bohatěji než ty, které necháme růst zcela bez redukce.

Kdy je čas na přesazování aneb načasování je důležité

Je třeba si uvědomit, že vánoční kaktus není typická pokojová rostlina. Zatímco pokojovky nový květináč přivítají nejraději v březnu nebo v dubnu, Schlumbergera ho potřebuje už v únoru (tedy ihned po odkvětu). Mladé rostliny přesazujte každý rok, ty starší jednou za pět let. Použijte směs rašelinové půdy a písku. Hodí se i mleté uhlí pro dezinfekci. Keramzit v podobně drobné drti se zase postará o dobrou propustnost substrátu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články