Všechny květiny budou zdravé, spokojené a zdvojnásobí své květy, pokud budou po večerech krmeny mechem

                   

Pěstování květin je činnost vyžadující trpělivost a lásku. Rostliny totiž nevyrostou lusknutím prstů, musíme o ně správně pečovat, vědět, jak často je zalévat, kdy je přesadit, čím hnojit… Je toho dost, ale vše se dá naučit a když pak vidíme, jak skutečně rostou a vyvíjejí se, je to úžasný pocit. Dnes si povíme o tom, jaké přínosy má pro naše rostliny rašelinový mech.

Co to vlastně je?

Sphagnum moss, neboli rašeliník, o kterém se dnes budeme bavit, je mech, jež pochází z Chile. Je mrtvý a vláknitý. Jeho rod se také jmenuje rašeliník a obsahuje cca 150–350 druhů. Tvoří se v rašeliništích při rozkladu mechu a dalších živých organismů. Rozklad je velmi pomalý, jelikož k němu dochází bez přítomnosti vzduchu. Z tohoto důvodu se rašeliniště tvoří až několik tisíciletí. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Mimochodem, právě proto se rašelina nepovažuje za obnovitelný zdroj. V posledních letech je čím dál víc oblíbená, jelikož se běžně používá při pěstování orchidejí v interiéru. Je velmi lehká, drží vlhkost, ale zároveň ji v sobě nedrží až příliš, tudíž vašim kytkám nebude hrozit hniloba způsobená přemírou vody.

Co budete potřebovat a postup výroby

Není na tom nic těžkého. Potřebovat budete pouze již zmiňovaný rašeliníkový mech, menší láhev (cca 200 mililitrů) a obyčejnou vodu. Nejdříve vložte mech do nádoby a nechte ho tam tři dny odležet. Po uplynutí tří dnů dovnitř nalijte teplou vodu a opět nechte chvíli odležet, tentokrát bude stačit na asi jeden den. Jakmile máte hotovo, můžete vzniklou tekutinu použít. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zalijte své rostliny tak, jak je u vás běžné. Po zalití si vezměte lžičku, naberte vzniklou směs a vložte ji do půdy. Sphagnum moss je velice bohatý na organické živiny, což kytkám dodá sílu. Navíc má antibakteriální účinky a zabraňuje růstu mikrobů. Případně je také hubí, pokud už jsou v půdě rostliny přítomné. Sami to můžete zkusit a dát vědět do komentářů, jak se vám tento nápad líbí, případně jestli jste si ho nějak vylepšili. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články