Africká fialka (Saintpaulia ionantha) patří mezi pěstiteli pokojových rostlin k opravdu oblíbeným kouskům. Mohou za to především její květy, které se objevují často a v hojném množství. Ovšem pouze ve chvíli, kdy má ke kvetení ty správné podmínky. Na zálivku příliš náročná není, o to více však vyžaduje světla (i když v menší intenzitě dokáže kvést i v polostínu) a také správnou velikost květináče.
Parametry květináče pro africkou fialku
I když to vypadá, že se spokojí opravdu s málem, není tomu tak. V obchodech se tyto květiny zpravidla prodávají v opravdu malých květináčích, které jsou téměř na hranici životnosti – tedy alespoň co se kořenového systému týče. Takže pokud chcete své nové pokojové rostlině opravdu prospět, pak ji jako první po přinesení z obchodu přesaďte do čerstvé a výživné zeminy. A samozřejmě také do nového květináče.
Pro začátek se spokojte s průměrem o 3 až 5 centimetrů větším, než byl ten původní. Příliš velký by podporoval fialku spíše v tvorbě listů, v malém by mohly začít brzy trpět její kořeny. Jakmile se růžice trochu rozroste, měl by přijít na řadu květináč s průměrem 8–10 cm. Dospělé rostliny pak zpravidla nepotřebují větší průměr než je 12 centimetrů. To ovšem za předpokladu, že budete pravidelně vyjímat a rozsazovat dceřiné rostliny, které se vyvinou.
Jak na výšku květináče
Pokud to totiž dělat nebudete, budou se rostliny v květináči velmi brzy utiskovat – a to byste zcela jistě nechtěli. Další důležitou veličinou je výška květináče – pamatujete si, že fialky nedokážou prorůst svými kořeny příliš hluboko, takže když se bude výška květináče přibližně rovnat jeho šířce, půjde o ideální stav. V takovém prostředí se bude vašim pokojovým rostlinám dařit opravdu skvěle a pokvetou velmi bohatě.
Jak pěstovat africké fialky
Péče o africké fialky je v zásadě opravdu velmi jednoduchá, ale vyžaduje od vás určitou pečlivost a rutinu. Základním pravidlem pro úspěšný vývoj a kvetení je střídmá zálivka. Dále se pak zaměřte na dostatek přímého slunce a dobrou cirkulaci vzduchu v místnosti. Důležitá je také teplota, ta by neměla přesáhnout 25 °C, nad touto hodnotou totiž rostliny přestávají růst a vyvíjet se. Pozice přímo nad ústředním topením tak není dobrý nápad.
Zálivku je nutné provádět podmokem – tedy do misky, abyste zabránili uhnívání listů nebo kořenů. Odborníci však doporučují půdu v květináči propláchnout čistou vodou každých šest týdnů. To proto, abyste preventivně zabránili hromadění škodlivých solí v horní části půdy. Tady by časem utvořily tvrdou krustu a udusily by kořeny. Myslete také na vhodné hnojivo, to můžete obstarat několika způsoby.
Jak hnojit africké fialky
Potřebují především výživové přípravky bohaté na dusík, fosfor a draslík. To jsou látky které přirozeným způsobem podpoří vývoj kořenů a samozřejmě také kvetení. Vsadit můžete i na pravidelné mlžení listů, které je zbaví prachu a umožní lepší fotosyntézu. Zbylý prach pak jednou za čas odstraňte měkkým zubním kartáčkem, ale nezapomeňte list při utírání podpírat zespodu, jinak by se mohl zlomit.
Na jaké okno je umístit
Bez správného světla vám tyto půvabné pokojovky jednoduše nepokvetou. Vyhovuje jim silné světlo, ale většinou ne to přímé – tedy především v létě. Nejlépe se jim bude dařit na okně orientovaném na jih, východ nebo západ. Vyšlechtěné africké fialky pak lze bez potíží pěstovat i pod umělými zářivkami, stačí jim svítit po dobu 12 až 14 hodin každý den. K bohatému kvetení totiž potřebuje tato rostlina alespoň 8 hodin tmy denně.
Choroby a škůdci fialek
I když se o svěřené pokojové rostliny staráme správně, leckdy nám nadělají vrásky nejrůznější škůdci. A jak si s nimi poradit? Vsaďte na postřik afrických fialek mýdlovou vodou. Ta si totiž skvěle poradí s roztoči i chorobou zvanou padlí, jež společně útočí na tyto květiny nejčastěji. A pokud na svých rostlinách uvidíte obávanou vlnatku, pak jednoduše zkuste namočit vatový tampon do lihu.
Poté jemně otírejte listy, abyste škůdce odstranili, a nezapomeňte ani na dlouhé řapíky listů a především nejrůznější záhyby, kde se vlnatky schovávají velmi rády. Nezapomeňte také při nákupu izolovat nové rostliny od ostatních, abyste předešli nechtěnému přenosu patogenů. Obvykle jim dva týdny bohatě stačí. Pokud během této doby nevykazují známky infekce nebo přítomnosti škůdců, pak je bez obav přesuňte na běžný okenní parapet.
Jak na množení afrických fialek
Jednou ze skvělých vlastností těchto rostlin je fakt, že je můžete snadno namnožit, a to za pomoci řízkování. Jednoduše odřízněte zdravý list a zbavte ho vršku, bude pak kořenit a obrážet rychleji. Poté seřízněte stonek pod úhlem 45 stupňů a zasaďte ho do malého květináče. Ten naplňte směsí pokojové zeminy a vermikulitu. Půda musí být vlhká. Poté květináč zakryjte průhledným plastovým sáčkem a postavte ho mimo přímé slunce. Za 12 týdnů bude hotovo.
A jaké triky máte pro pěstování afrických fialek vy?