Vypěstujte si své vlastní avokádo. Chce to jen trochu trpělivosti

                   

Avokádo je oblíbené především milovníky zdravého stravování a díky obsahu mnoha zdraví prospěšných látek bývá považováno za tak zvanou superpotravinu. Možná vás ale překvapí, že avokádo si při troše trpělivosti můžete vypěstovat i sami doma. Není na tom nic složitého, a vy si tak budete moci vychutnat například své vlastní guacamole.

Stačí jen pecka a sklenice s vodou

Abyste si mohli své vlastní avokádo vypěstovat, budete k tomu potřebovat pouze jeden plod avokáda, několik párátek či špejlí, nůž a sklenici na zavařování. Prvním krokem je vyjmutí pecky neboli semene z plodu avokáda. Nejjednodušším způsobem je nejprve plod překrojit podélně a následně ještě každou polovinu jednou tak, aby se pecka dala jednoduše vyjmout. Pecku poté důkladně omyjte a očistěte od veškerých zbytků dužiny. Tento krok je velmi důležitý, neboť tato dužina by mohla jinak způsobit hnití avokáda. Poté kolem obvodu pecky vytvořte za pomoci ostrého nože tři otvory, do kterých vložte špejle nebo párátka. Pomocí těchto špejlí pecku zachyťte na okraji sklenice s vodou tak, aby se spodní část pecky lehce dotýkala hladiny vody. Sklenici se semenem následně umístěte na teplé místo, ale nikoli na přímé slunce. Pravidelně do sklenice doplňujte vodu tak, aby pecka byla neustále v kontaktu s vodou, jinak by mohlo dojít k zaschnutí vznikajících kořenů. Po třech až šesti týdnech by se na pecce měly objevit kořeny a také klíček. Nechte je růst až do té doby, než kořeny vyplní celý obsah sklenice a klíček je vysoký přibližně deset centimetrů.

Zalévat, přesazovat, zaštipovat a hlavně čekat

Rostlinku avokáda přesaďte do květináče s hlínou tak, aby přibližně dvě třetiny pecky zůstaly po přesazení nad zeminou. Pak už nezbývá než se o malé avokádo starat tak, jako o jakoukoli jinou pokojovou rostlinu, tedy zalévat a přesadit do většího květináče pokaždé, když rostlina povyroste. Vhodné je také pravidelné zaštipování, podpoříte tím větvení rostliny. Následně nezbývá už nic jiného, než být trpěliví, protože rostlina pěstovaná ze semene začne obvykle plodit až po přibližně deseti letech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články