Čeleď vstavačovitých (Orchidaceae) vyžaduje v bytových podmínkách speciální péči. A nezáleží na tom, zda si pořídíte oblíbený a snadno pěstovatelný můrovec (Phalaenopsis) nebo třeba aktuálně oblíbené exotické Ascocendum (půvabného velkokvětého křížence rodů Vanda a Ascocentrum). Všem se zavděčíte prostřednictvím jednoduché infuze z banánové slupky.
Banánová slupka v sobě ukrývá výživový poklad
Stačí se jen podívat na množství cenných látek, které v ní najdeme. Na předních místech stojí fosfor, dusík a hořčík. A to ve zcela přirozené formě, jejímž prostřednictvím své rostliny rozhodně nemůžete předávkovat. Domácí infuze vyrobená ze slupek od banánu podporuje tvorbu chlorofylu ve vnitřních pletivech listů orchidejí, a díky tomu urychluje proces fotosyntézy. To má pozitivní vliv na celkový stav rostliny. Listy jsou tuhé a zářivé, květy získají syté barvy (a na samotné kvetení se můžete těšit častěji).
Potřebujete jednu slupku ze zdravého banánu (tedy pokud možno bez nahnědlých nebo černých míst). Dobře ji zevnitř očistěte od zbytků dužiny a opláchněte. Vymyjte a vysterilizujte nádobu o objemu tři litrů. Mezitím přiveďte k varu tři litry vody a po odstavení z plamene počkejte, dokud se neochladí na 40 °C. Do nádoby vložte slupku, přilijte vychlazenou vodu, dobře zakryjte a uložte do temného kouta. Měla by si tu pobýt asi tři dny. Poté hotovou infuzi přeceďte a nařeďte vodou v poměru 1:1.
Jak hnojivo z banánové slupky používat
Jednoduše s ním svěřené rostliny zalévejte přímo do květináče tak, jak jste zvyklí. Kořeny orchidejí je rovněž možné v infuzi namočit na deset minut a poté nechat přebytečnou tekutinu okapat. A pěstujete-li orchideje volně na kůře, jednoduše infuzi přelijte do vhodného postřikovače a aplikujte podle potřeby.
Využít lze i odvar z cibule nebo kávovou sedlinu
Vezměte hrst cibulových slupek, zalijte vodou v množství 1,5 litru, šest minut povařte a nechte vychladnout. Přeceďte (slupky vhoďte na kompost) a používejte jako hnojení a prevenci 1x za měsíc. Ale pozor – vždy je nutné připravit novou infuzi. A orchidejím „chutná“ i kávový lógr. Obsahuje v sobě mnoho živin a zvyšuje kyselost okolí (podobné účinky má i čaj). Kávovou sedlinu usušte a použijte místo běžného minerálního hnojiva (zalévání tekutou kávou by mohlo způsobit plísně).