Žluté listy orchidejí jsou noční můrou každého pěstitele. Jednoduchá finta vyloudí květy i z orchideje na umření

Pokud je vaše orchidej mnoho let stará, zjevně přerostlá a její kořeny přerůstají daleko mimo květináč, pak potřebuje speciální péči.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dejte druhý život zažloutlé orchideji, která odumírá a nekvete. Oživit ji lze jednoduchým a zcela bezpečným způsobem. Nesmíte se však bát trochu radikálního zásahu – naopak. Jedině ten může opravdu silně poškozenou orchidej zachránit. Se záchranou se také nevyplácí čekat – čím více bude orchidej poškozená, tím pomaleji se bude vzpamatovávat.

Jak zachránit nekvetoucí orchidej

Ze všeho nejdříve odstraňte staré listy: jemně je roztrhněte napůl a poté jednoduše rovnoměrným tahem odstraňte z rostliny. Poté vyjměte orchidej ze staré půdy a opláchněte všechny její kořeny pečlivě pod teplou vodou. Pečlivě je zkontrolujte: pokud najdete známky hniloby, musíte je dobře ořezat. V každém případě je však musíte dobře vydezinfikovat. A jak na to?

Nalijte 0,5 litru vody do postřikovače a vzápětí od ní nakapejte 10 až 15 kapek peroxidu vodíku. Dobře promíchejte a tímto roztokem postříkejte kořeny. Poté ještě potřete listy orchideje z obou stran citronovou šťávou. Je však třeba ji naředit, proto nalijte trochu citronové šťávy do šálku s vodou a teprve do této tekutiny ponořte vatový tampon a otřete všechny listy. Nedovolte však, aby se vlhkost dostala do středu orchideje – tedy do místa, odkud vyrůstají nové listy. Hrozí hniloba.

Vraťte se ke kořenům

Ještě jednou zkontrolujte kořeny. Pokud na některých najdete známky hniloby, pak je jemně posypejte skořicí. Tím je šetrně vyléčíte a zároveň zabijete škodlivé bakterie. Poté vám už zbývá provést jen poslední, ale neméně důležitý krok – přesazení orchideje do nové zeminy. Pro tento účel si vyberte specializovaný substrát pro orchideje na bázi kůry. Kromě ní se však v květináči musí nacházet i rašeliník.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak orchidej přesadit? Je to jednoduché – do květináče nasypte asi 1/3 nové zeminy, poté na tento povrch položte orchidej a podložte její kořeny suchým rašeliníkem. Následně dosypte zbytek substrátu tak, aby orchidej stála pevně v květináči a nekymácela se do stran. Nakonec orchidej zalijte a to tak, že ji jednoduše ponoříte do nádoby s odstátou vodou.

Jak na hnilobu listů

Může se však stát, že na listech najdete hnilobné skvrny – i ty je třeba ošetřit. A jak na to? Pomůže vám co nejkvalitnější skořice a ostrý nůž. Nožem narušte povrch hnilobné skvrny a trochu ji vyškrábejte, pokud je to třeba. Poté postiženou část listu posypte nadrceným aktivním uhlím nebo skořicí. Jde totiž o přírodní látky s vysokým antiseptickým účinkem, které rychle zabijí nežádoucí patogeny. Dále se o orchidej starejte jako obvykle.

Orchidej Phalaenopsis může také přerůst z květináče. Naučte se ji správně přesadit

Jak jste si s podlomeným zdravím u orchidejí poradili vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články