Díky této metodě s obyčejnou PET flaškou vdechnete nový život i povadlé orchideji. Bohatě se vám pak odmění krásnými květy

                   

Ne každý má to štěstí, že mu jeho orchidej krásně prospívá a kvete nekonečné týdny pokaždé, když se na ni usměje. Lidé spíš řeší, že se v jejich péči rostlině příliš nedaří, a oni už nevědí, co s ní dělat. Vzhledem k příznivým cenám se pak často stává, že orchidej vyhodí a zakoupí si jinou. Ovšem často to skončí úplně stejným fiaskem. Problém totiž většinou není v rostlině, ale v péči o ni.

Všechno špatné musí pryč

Pokud má vaše orchidej listy svěšené a povadlé, je to první známka toho, že její kořenový systém nemůže přijímat dostatek vláhy. Může to bý sice z nedostatku zálivky, ale častěji je příčina v přelití a uhnívání kořenů. Prvním krokem, který tedy musíte udělat, je vyjmutí rostliny ze substrátu a kontrola jejího kořenového systému. Všechny hnědé, uhnilé či napadené kořeny bez milosti odstraňte, a to i kdyby neměl žádný zůstat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Transparentní plastovou lahev asi v polovině rozřízněte a do poloviny s hrdlem pak dejte sušený rašeliník, případně jiný mech. Pokud se pro něj ale vydáte do přírody, důkladně ho prohlédněte. Mohlo by se totiž stát, že místo záchrany byste svou orchidej dorazili slimákem schovaným v doneseném mechu. Mech navlhčete tak, aby přebytečná voda odtekla dírou na spodku improvizované nádoby.

Květy jsou v této fázi zakázané

Pak spodní částí do mechu rostlinu zasaďte. Nádobku s rostlinou můžete postavit na jinou nádobu se stabilním dnem a umístit ji na obvyklé místo, kde je orchidej zvyklá. Obrňte se trpělivostí. Může trvat i měsíc a déle, než začne rostlina pouštět zdravé kořeny. Někdy se dokonce stane i to, že vypustí květní stvol. Pokud ale nevidíte v mechu nové kořínky, stvol nemilosrdně odstraňte. Květy by totiž spotřebovaly energii, kterou rostlina potřebuje pro tvorbu kořenů.

Mech udržujte po celou dobu vlhký, ale zároveň ne přemokřený. Mech má totiž tu vlastnost, že vlhkost nasaje a pak ji po nějakou dobu postupně uvolňuje. Na zavlažování si vzpomeňte vždy jednou za 4 dny a používejte ideálně odstátou dešťovou vodu. Voda z vodovodu totiž orchidejím obyčejně moc neprospívá. Když má rostlina dostatečně vyvinutý kořenový systém, můžete ji přesadit do transparentního květináče se substrátem vhodným pro pěstování orchidejí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články