Se záchranou orchidejí vám pomůže levný pomocník z kuchyně, budou zase fit a plné květů

                   

Když se řekne orchidej, vybavíme si nejspíše ty z rodu Phalaenopsis nebo také česky můrovce. Jsou oblíbené díky pestrému množství kultivarů s různě zbarvenými květy. A protože jde obvykle o křížence, skvěle se jim daří i v běžných bytech. Čas od času se mohu vyskytnout problémy, ale pokud jim věnujete tu správnou péči, pak vaše rostliny nijak neohrozí. Podívejte se na akutní pomoc při větších obtížích. Zvládnete ji za pár minut.

Když orchidej vadne, bývá problém v jejím kořenovém systému

Také nedáte na tyto exotické krasavice dopustit? Pak si jistě prvních známek potíží všimnete okamžitě. Rostlina nejdříve přestane kvést. Následně svěsí listy a leckdy je i zkroutí. Ty přijdou o svůj lesk i svěží barvu. A pokud nezasáhnete tím správným způsobem, může brzy celá rostlina uhynout. A co si tedy pohlídat? Jako první zkontrolujte stav kořenového systému. Orchideje jsou původně epifyty.

iZdroj fotografie: Flickr

Jinými slovy – rostou v korunách stromů prakticky bez substrátu. Vystačí si jen s mechy anebo rostlinným odpadem, navátým kupříkladu v nějaké škvíře. Vláhu čerpají z ranní a večerní rosy a nic víc vlastně ke spokojenosti nepotřebují. Doma je však ve snaze jim „dopřát“ často nechtěně přeléváme nebo jinak poškozujeme. A to se samozřejmě podepisuje na kořenech.

Jak poznat zdravý kořenový systém? Řiďte se barvou

Pokud tedy v tomto ohledu něco pokazíme, budeme to muset vlastními silami zase napravit. Rozhodně nelze spoléhat na to, že si rostlina nějak pomůže sama. To se totiž obvykle nestane. Je proto nutné ji z květináče vyjmout a zkontrolovat. Počínejte si opatrně. Pokud kořeny prorostly odtokovými otvory, raději je z květináče vystříhejte. Je to lepší, než je násilím trhat. Odstraňte z nich veškerou kůru a prohlédněte je.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Jako první vás nejspíše upoutá přítomnost mechu. Je-li ho málo, ničemu nevadí, ovšem příliš silný porost dokáže funkci kořenů značně omezit. Proto neváhejte a odstraňte ho. Dále se zaměřte na kořeny samotné. Zapátrejte především po těch již odumřelých. Poznáte je snadno. Bývají totiž vyschlé a světlejší než ostatní. Pokud si nejste jistí, pak je na konci odstřihněte. Jsou-li duté a bez zeleného středu, musí nemilosrdně pryč.

Použijte černý čaj – rány ošetří a dodá potřebné živiny

Nakonec ještě kořeny dobře omyjte. I to vám pomůže oddělit ty zdravé od těch, které nutně musí pryč. Opět se dívejte na zbarvení. Kdybyste však teď orchidej pouze přesadili do nového substrátu, udělali byste chybu. Vzniklá poranění je totiž třeba ošetřit a zároveň dodat rostlinám potřebné živiny pro regeneraci. A to všechno zvládne černý čaj. Jednoduše nechte jeden sáček vylouhovat v obyčejné litrové sklenici s vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po deseti minutách ho vyjměte (u kvalitních čajů stačí i méně). Během této doby se uvolní třísloviny, které orchideji dávají jasný signál k růstu. A jak čaj použít? Zapomeňte na zálivku a místo toho do něj orchidej namočte. Stačí přes noc, během dne ji nechte osušit. Toto zopakujte asi čtyřikrát, poté bude připravena k přesazení do nového substrátu. Stačí kvalitní kůra nebo přímo kůrové chipsy pro orchideje.

Jak se o orchidej správně starat, aby zase krásně vykvetla

Nyní je vše na té nejlepší cestě k tomu, aby vám vaše kráska opět nerušeně vykvetla. Abyste jí však znovu nechtěně neublížili, soustřeďte se na tu správnou péči. Možných návodů je několik, ale v bytových podmínkách se nejlépe osvědčuje ten, který počítá s namáčením květináčů do odstáté vody. Jednoduše si připravte dostatečně velkou mísu s vodou a orchideje do ní na několik hodin namočte. Poté nechte okapat a je hotovo.

Podívejte se, jak nemocnou orchidej ošetřit

Zároveň nikdy nepěstujte tyto květiny na přímém slunci, mohlo by poškodit listy. Obvykle se jim nejlépe daří na východním okně, to jižní snesou obvykle jen s přistíněním. Kontrolujte také případné škůdce. Často se vyskytují zejména puklice. Zasáhněte proti nim vhodným postřikem, a ten pro jistotu ještě po dvou týdnech zopakujte. Pokud tyto rady dodržíte, jistě se brzy znovu dočkáte květů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články