Pomalu končí podzim, a to znamená jediné. Zanedlouho odstartují vánoční svátky, a proto je na čase pomalu shánět dekorace a vyzdobit si obydlí jak zvenku, tak uvnitř. A co je lepší pro zkrášlení vnitřních prostor než živá květina? Na trhu je mnoho umělých napodobenin, ale ty postrádají ono osobité kouzlo. Právě proto je perfektním řešením pořízení vánoční hvězdy.
Něco málo o pryšcovitém zázraku
Vánoční hvězda neboli pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima) je 10 až 70 cm vysoká bylina známá díky svým červeně zbarveným listům vejčitého tvaru, které jsou často zaměňovány za květy. Ty se sice také objevují v zimních měsících, jsou však drobných rozměrů a bílé, růžové nebo krémové barvy. V našich končinách je hvězda považována za krátkodobou pokojovou rostlinu a po tom, co začne shazovat barevné listí, se jí lidé zbavují.
Jelikož patří mezi rostliny z čeledi pryšcovité (euphorbiaceae), při poranění vylučuje latex. Jde o bílý sekret, který může způsobovat silné alergické reakce a při kontaktu s očima vám může poškodit zrak. Pokud by se stalo, že by se vám dostal i do úst, nepěkně vám podráždí sliznici. Proto je při práci s touto květinou doporučeno použít ochranné rukavice.
Přes svátky je péče snadná
Pokud si chcete tento dekorativní pryšec doma udržet jen během vánočních svátků, je péče o něj opravdu nenáročná. Vyhovuje mu teplota okolo 20 °C, v té se začne vybarvovat do červena. Zálivku provádějte dvakrát do týdne, jinak barevné listy shodí. V prosinci rostlina začíná kvést, proto je vhodné ji vyživit tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
V případě, že chcete vánoční hvězdu pěstovat i po Vánocích, je péče o ni poněkud složitější a zvládnete ji jen s odbornými znalostmi. Rostlina totiž vyžaduje:
- jasné světlo alespoň 10 hodin denně,
- mlžení vlažnou vodou v období růstu, stálou vlhkost vzduchu,
- teplotu půdy 21 °C pro kořenící rostlinky po nařízkování,
- a mnoho dalších opatření.
Zdobí vánoční hvězda přes svátky i váš stůl nebo poličku?