Přestaňte orchideje zalévat obyčejnou kohoutkovou vodou. Oplatí vám to bujným růstem a bohatým kvetením

                   

Zalévání orchidejí není tak jednoduché, jak byste si možná představovali. S tímto úkonem se pojí pár pravidel, která je třeba přesně dodržovat. Jen tak se totiž dočkáte rostlin, které budou prosperovat a těšit se zdraví. Vás tak obdaří krásnými lesklými listy a velkými okouzlujícími květy nejrůznějších tvarů a barev. A jak tedy na to?

Jak často zalévat orchideje

První zásada se týká pravidelnosti zálivky. Ta závisí na druhu orchideje. Pro příklad můrovec neboli Phalaenopsis je třeba zalít, až proschne substrát, ve kterém roste. Na druhou stranu střevíčníkovec (Paphiopedilum) vyschnutí zeminy nesnese. Pro určení frekvence zalévání je ovšem nutné zhodnotit i další faktor, tedy teplotu vzduchu. Při optimálních hodnotách (okolo 22 °C) stačí rostlinám dodávat vodu jednu za dva týdny. Při větším teple pak častěji. Orchidejím dále prospívá pravidelné rosení vzdušných kořenů.

A jak si být stoprocentně jistý, že rostlina potřebuje zalít? Pro zjištění odpovědi existují dvě metody.

  1. Strčte prst do substrátu (alespoň do 2 centimetrů) a zhodnoťte jeho vlhkost.
  2. Zkontrolujte barvu kořenů. Pokud jsou bílé, proveďte okamžitě zálivku. Jestliže mají tmavě zelený odstín, počkejte do příštího zalití alespoň dva týdny.

Pozor na přemokření substrátu

Co se týče techniky, u té můžete také vybírat ze dvou způsobů.

  1. Vodu nalijte na svrchní vrstvu substrátu a počkejte, až se všechna vstřebá. Tekutinu, která vyteče do podmisky, poté vylijte.
  2. Orchidej i s květináčem vložte do kýble naplněného vodou tak, aby byl její kořenový systém zcela ponořen. Ponechte ji tam cca 30 minut. Poté ji vytáhněte a nechte okapat.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou rostliny, které velice špatně reagují na přemokření substrátu. Tomu se ovšem velice snadno vyhnete, pokud do spodní vrstvy květináče umístíte vhodnou drenáž. Výborná je např. směs z keramzitu, dřevěného uhlí, rašeliníku či mechu a kokosových vláken.

Kohoutku se vyhněte obloukem

Při zalévání orchidejí se vyhněte obyčejné kohoutkové vodě, která obsahuje velké množství vápníku. Mnohem lepší volbou je ta dešťová, odstátá, převařená nebo destilovaná. Mnoho pěstitelů své svěřenkyně během kvetení pravidelně zalévá dešťovkou (či jinou z uvedených alternativ) smíchanou s pivem v poměru 30 : 1. Jedná se o velice účinné hnojivo plné vitamínu B.

Jak zachránit umírající orchidej

Dostali jste do ruky orchidej, která trpí hnilobou kořenů způsobenou přelitím? Nebojte se, snadno ji zachráníte. Nejprve ji vytáhněte z květináče a očistěte od veškeré zeminy. Poté odstraňte všechny žluté, hnědé a uhnilé kořeny a řezné rány posypte skořicí (má dezinfekční účinky). Nakonec proveďte výsadbu do nového substrátu. V případě záchrany orchideje zbídačené suchem se opět zbavte špatných kořenů. Rostlinu poté umístěte do nádoby naplněné keramzitem, který dobře drží vlhkost.

Jak jste si s přelitím či vysušením substrátu poradili vy?

Domácí hnojivo pro orchideje si můžete vyrobit nejen z piva. Vyzkoušejte česnek
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články