Žloutnoucí listy aloe vera: Můžete si za to sami, na vině je zálivka

Aloe je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou s léčivými vlastnostmi – když však začne žloutnout, máte velký problém.

i Zdroj fotografie: Prabhupuducherry / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aloe vera, známá pro své léčivé účinky, je oblíbená sukulentní rostlina. Péče o ni je poměrně snadná, ale může být překvapivě citlivá na změny prostředí. Jedním z častých problémů, se kterými se majitelé aloe setkávají, je žloutnutí jejích listů – a to může být velmi vážné, jak píše web Hobby.instory. Jak tomuto problému předcházet a jak jej odstranit?

Pochopení příčin žloutnutí listů aloe

Aloe vera je navzdory svému robustnímu vzhledu choulostivou rostlinou. Žloutnutí listů je obvykle důsledkem přemokření, které způsobuje hnití kořenů rostliny a ztrátu vitality listů, jak píše web MagicGardening.

  • Přemokření je hlavním viníkem změny barvy listů aloe. Rostliny aloe ukládají vodu do svých listů, takže jsou velmi náchylné k hnilobě kořenů, pokud jsou trvale přemokřené.
  • Přemokření je častým problémem, ale přemokření může také vést ke žloutnutí listů, i když postupně. Dehydratované rostliny aloe šetří vlhkost tím, že jejich listy žloutnou.
  • Pokud si všimnete černých skvrn na listech a nevysvětlitelného vyblednutí barvy listů, může to znamenat přítomnost škůdců nebo chorob. Mezi nejčastější viníky patří mšice a červci.
Pokud vaše aloe vera na parapetu začíná žloutnout, měli byste okamžitě zasáhnout – jde totiž o velmi vážný stav iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vaše aloe vera na parapetu začíná žloutnout, měli byste okamžitě zasáhnout – jde totiž o velmi vážný stav

Prevence žloutnutí listů aloe

Zabránit žloutnutí listů aloe je podstatně snazší než ošetřit trpící rostlinu.

  • Používejte dobře propustný květináč s drenážními otvory, aby se v nádobě nehromadila voda.
  • „Aloe zasaďte do dobře propustné směsi pro sukulenty nebo kaktusy. Pro lepší odvodnění můžete směs vylepšit přidáním perlitu,“ radí čtenářka Petra M. z Libišan.
  • Moje kamarádka mi zase poradila, že Aloe vera preferuje střídmou zálivku. Před zaléváním proto nechte vrchní centimetr nebo dva půdy zcela vyschnout. Když zaléváte, zalévejte svou rostlinu důkladně, ale zřídka. Zalévejte, dokud neuvidíte, že ze dna květináče odtéká přebytečná voda, a poté zajistěte, aby květináč nestál ve stojaté vodě. Přebytečnou vodu z misky tedy vylijte.
  • Pomoci vám může i rýžová zálivka, kterou jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři také otestovali.

Nároky aloe na světlo

Aloe vera miluje jasné, nepřímé sluneční světlo. Umístěte rostlinu na slunné místo, ale chraňte ji před ostrým přímým slunečním světlem, které by mohlo spálit její listy. O dalších požadavcích jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři psali zde.

Aloe vera bude zdravější než kdy jindy. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aloe je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou s léčivými vlastnostmi – když však začne žloutnout, máte velký problém

Záchrana žloutnoucí aloe

Pokud vaše aloe již vykazuje známky strádání se žlutými listy, není to ztracený případ. Můžete podniknout kroky k jejímu ozdravení:

  • Začněte odstraněním zažloutlých nebo silně poškozených listů.
  • Zkontrolujte kořeny, zda nevykazují známky hniloby. Pokud nějaké najdete, pečlivě postižené části odstřihněte.
  • Přesaďte aloe do čerstvé, dobře propustné zeminy v květináči s řádnou drenáží.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o aloe?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Dlubalová

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již druhým rokem, specializuji se na venkovní a vnitřní květiny, pěstování zeleniny a obecné starosti kolem zahrady. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články