Žloutnutí listů orchidejí – jak poznat to špatné od nevinného zabarvení listů ve stáří. Naučte se to jako profesionálové

                   

Je tomu už několik let, co nám tyto zelené krásky začaly dělat společnost. Nejčastěji se v domácnostech objevují orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce, ovšem ne vždy se jim daří tak, jak bychom chtěli. Jako první obvykle přestanou kvést a následně jim začnou také žloutnout listy.

Příčiny žloutnutí listů orchidejí

Na první pohled vypadá tento problém zcela nevinně – vždyť všem rostlinám čas od času žloutnou a odpadávají listy. Ovšem orchideje jich obvykle mají tak málo, že ztrátu byť jednoho jediného leckdy považujeme za velký problém. Příčin může být několik. Obvykle jde o žloutnutí v důsledku špatné zálivky, ale svůj podíl tu může mít i chladný vzduch zvenčí nebo nejrůznější nemoci či prostě a jednoduše stáří orchideje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zalévat orchideje správně

Největším problémem bývá obvykle špatná zálivka. I když na to nevypadají, přísušky jim ve skutečnosti vůbec nevadí – ba naopak. Mnohem hůře by reagovaly, pokud byste je přelévali. Právě tehdy totiž přichází ke slovu obávané žloutnutí listů. Vždy tedy zalévejte orchideje až ve chvíli, kdy si o tom samy řeknou. A jak to poznat? Sledujte stav jejich kořenů.

Ty musí růst v průhledném květináči (bez zakrytí atraktivním barevným obalem), protože potřebují světlo. Mají-li vody dostatek, bývají zelené. Ovšem jakmile zešednou, je čas na pořádnou zálivku. Nic jiného na tom není. Problém však může být i v substrátu. Ten by měl tvořit rašeliník, bukové listy a kůra jedle, dubu nebo borovice. Jiné směsi mají tendenci příliš zadržovat vodu, čímž orchidej přemokřují a ničí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přirozeně žluté listy orchidejí

I přes řádnou péči se může stát, že čas od času některý z listů vaší orchideje zežloutne. Nemusíte hned panikařit, protože opravdu může jít o projev pokročilého věku rostliny. Pokud jinak vaše zelená kráska vypadá v pořádku, nemusíte si s tím dělat starosti. Počkejte, až list zcela seschne, a poté ho opatrně odtrhněte.

Nemoci orchidejí prozradí žluté listy

Přirozeně žloutnoucí list mění barvu průběžně po celé své délce. Změny obvykle začínají v jeho špičce a postupují k bázi. Ovšem žloutne-li naopak od srdíčka orchideje, nejde o příznak stáří ale houbové choroby. Srdéčko orchideje bylo zasaženo hnilobou, a ta se počala šířit na listy. V tuto chvíli už bohužel není cesta zpět a orchidej pravděpodobně odumře. Stále ještě ji však můžete zachránit.

iZdroj fotografie: Pxfuel
Zdroj fotografie: Pxfuel

Ošetřete ji fungicidem a po dobu dalšího měsíce zalévejte jen velmi střídmě. Srdíčko se sice neobnoví, ovšem pokud orchidej nepřišla o všechny listy, bude mít dostatek sil na to, aby po 3-9 měsících znovu obrazila a vytvořila si nový střed. A po dalším roce se při dobré péči dočkáte i květů. Za pokus to tedy rozhodně stojí.

Potýkáte se se žlutými listy u svých orchidejí nebo se vám je zatím daří pěstovat zcela bez problémů?

Péče o pokojové orchideje není složitá, zopakujte si její pravidla pěkně v kostce
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články