Žloutnutí listů rostlin. Květinářka radí, jak je zachránit a znovu oživit

                   

Všimli jste si, že dříve krásně zelené listy u pokojových květin podezřele žloutnou? Ať už se jedná o celé listy nebo jen špičky, tak jako tak budete chtít zasáhnout, abyste zlepšili zdraví svých rostlin. Představte si, jako kdyby s vámi květiny tímto způsobem komunikovaly.

Proč rostliny žloutnou?

Žloutnutí obecně znamená, že chlorofyl blokuje něco, co dává rostlinám jejich zdravou zelenou barvu. Pamatujte, že každá z nich vyžaduje svou vlastní péči v rámci:

  • Světla
  • Vody
  • Teploty
  • Hnojení

Když tedy pokojové rostliny zežloutnou, ať už se jedná o listy, stonky nebo spodní část rostliny, je obvykle možné, že jeden z těchto požadavků na péči selhal a vymyká se normálu. Proto vám zde uvádíme několik možných důvodů, proč vaše rostliny žloutnou a poradíme vám, jak jim opět dodat jejich krásně zelenou barvu.

Málo zaléváte

Pokud si všimnete, že se jednotlivé listy zbarvují žlutě a zvlňují se, jedná se o klasický příznak toho, že je dostatečně nezaléváte. Zkontrolujte vlhkost půdy pomocí prstů a pokud je zcela suchá, přidejte vodu.

iTransplanting a houseplant (indoor palm) into a larger flower pot. Chamaedorea elegans on white background, top view. Parlor palm plant, yellow gloves, soil

Přeléváte je

Když listy blednou a žloutnou, naopak se může jednat o známku toho, že je zase příliš přeléváte vodou. Zkontrolujte základnu stonku, který může vykazovat přítomnost plísní. Nechte proto zeminu zcela vyschnout a až poté zalijte. Následně upravte svůj zavlažovací systém a nepřidávejte tolik vody jako doposud, abyste květinu neutopili.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Nerovnováha vlhkosti nebo teploty

Je-li celá rostlina žlutá a padají jí listy, může být problém ve vlhkosti nebo teplotě. Spousta pokojových rostlin nemá rádo delší pobyt na jasném a přímém světle, protože obvykle pocházejí z tropických lesů, kde je celý den stín. Chladná nebo suchá místa také neprospívají dobrému zdraví rostliny. Zkuste tedy květinu přemístit na jiné místo a zjistit, zdali se situace nezlepší.

i

Nedostatek živin

Vaše rostlina by mohla trpět nedostatkem živin, tudíž jediným řešením je změna v hnojení. Zežloutnutí listů znamená nedostatek dusíku, absence draslíku se zase projevuje tím, že začnou žloutnout pouze okraje listů, vnitřek zůstane zelený. Málo hořčíku se zase zobrazí na listech žlutými skvrnami mezi žilkami. Nedostatek síry mění nejnovější listy na žluté.

iTake care of household plants and flowers. Flower got yellow and dry at home. Plant loosing dead yellow leaves

Nerovnováha kyselosti půdy

Pokojové rostliny mohou být velice citlivé na hladinu pH a rovnováhu živin v půdní směsi. Pokud rostlinu nadměrně hnojíte, může to způsobit výkyvy v kyselosti půdy a tím pádem i žloutnutí listů a stonků. Investujte do sondy pro sledování hladiny pH v půdě.

iWilting home flower Spathiphyllum in white pot against a light wall. Home green plant. Concept of home plant diseases. Abandoned home flower

Kořínky přerůstají květináč

Prohlídněte si i kořeny. Pokud jsou všechny seskupeny na dně, je to známka toho, že vaše rostlina přerostla a potřebuje přesadit do většího květináče, který jí poskytne více prostoru. Nebo jsou kořínky mokré a vykazují známky hniloby? Pokud ano, nechte je vyschnout, abyste zamezili množení škodlivých bakterií a rozšiřování plísně. Vždy pamatujte na to, že méně je vždy více.

iZdroj fotografie: Adobe Stock

Útok škůdců

Zkontrolujte listy, zdali se na nich neusídlili škůdci. Pokud nějaké najdete, přesuňte všechny rostliny v postižené oblasti ven nebo do vany. Otřete je zahradnickým nebo insekticidním mýdlem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články