Žloutne vám orchidej nebo jí zasychají poupata? Zjistěte, kde děláte chybu, a napravte ji, než bude pozdě

                   

Orchideje patří k velmi oblíbeným pokojových rostlinám, ovšem podle mnohých také k těm, které se nejobtížněji pěstují. Jejich květy sice po přinesení z obchodu vydrží dlouho krásné, ovšem po několika týdnech se může stát, že celá rostlina začne žloutnout a opadávat. V takovém případě je nutné zaměřit se na možné chyby, které jste udělali při jejím umístnění do bytových podmínek. Důležité je světlo, zálivka i hnojení.

Pěstování orchidejí aneb světelné podmínky

Jedním z nejdůležitějších faktorů je dostatek slunečního světla. Zda jím rostlina oplývá nebo ne, se můžete snadno přesvědčit podle stavu jejích listů:

  • sytě zelené listy říkají, že má světla spíše málo,
  • svěže zelené listy signalizují optimální podmínky
  • a žluté, nebo dokonce červené špičky pak poukazují na příliš silný sluneční úpal.

Z toho všeho vyplývá, že se jim bude nejlépe dařit na parapetech oken orientovaných na východ nebo jih. Naopak západní nebo severní okno jim příliš svědčit nebude. Pokud byste je zde přece jen chtěli pěstovat, budete jim muset na několik hodin denně dopřát alespoň minimální přisvětlení například LED pěstebními světly, která nejsou příliš náročná na spotřebovanou energii, a přitom nabízí potřebné světelné spektrum pro růst i květ.

Jak zalévat orchideje

Dalším důležitým faktorem je množství vody. Nelze přesně určit, zda je orchideje vhodné zalévat například jednou za týden nebo za deset dní. Vše totiž závisí na podmínkách, jimž jsou vystaveny. Je proto nutné se řídit spíše barvou kořenů a nikoli časovou periodou. Kořeny, které žízní po vodě, jsou šedivé. Pokud na nich ještě najdete zelené špičky, pak mají vody dost a zálivku můžete bez obtíží ještě o pár dní odložit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Orchideje všeobecně hůře snáší přebytek vody než její nedostatek. Mírné přeschnutí jim tedy rozhodně nevadí. Následně nezáleží na tom, zda se spokojíte s obyčejnou zálivkou, nebo vsadíte na namáčení květináčů třeba do vany s vodou. A pokud se vám nechce pracně kontrolovat stav kořenů v květináčích kus od kusu, pak se naučte rozpoznávat nutnost zálivky podle váhy. Chcete to jen malý cvik a velmi brzy díky potěžkání poznáte, zda vzít do ruky konvičku.

Čím zalévat orchideje

Pokud si však myslíte, že do ní stačí napustit vodu z vodovodu, pak jste na velkém omylu. Orchideje jsou v tomto ohledu náročné – vyžadují vodu měkkou, nebo alespoň odstátou, a pokud ji předtím ještě převaříte a necháte vychladnout, pak vás budou doslova milovat. Ideální alternativou je samozřejmě dešťová voda, k té však mnoho domácností přístup nemá.

Jako prevenci usazování minerálů v horních částech substrátu je proto doporučeno jednou ročně několik horních centimetrů vyměnit. A ještě na jednu věc ze „zálivkového světa“ byste neměli zapomenout, a tou je rosení. Zvláště v místnostech se suchým vzduchem ho orchideje vyžadují několikrát týdně. Ve všech ostatních případech stačí květináč položit na misku s vlhkými kamínky.

Zkontrolujte substrát pro orchideje

Pokud jste si orchidej přinesli domů teprve nedávno, je docela možné, že byla před prodejem přesazena do nevhodného substrátu. Čas od času se s tím v květinářství bohužel můžeme setkat. Standardní zemina těmto kráskám nesvědčí, potřebují propustnou a vzdušnou. A z čeho by se měla skládat? Použijte:

  • rašeliník nasekaný na 3 cm kousky,
  • kůru jedle, dubu nebo borovice,
  • perlit,
  • mech,
  • kokosová vlákna,
  • korek
  • nebo v nouzi i hrubý štěrk.
iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak na hnojení orchidejí

A zanedbat nesmíte ani správnou dávku živin. Pokud nemáte po ruce hnojivo určené přímo pro orchideje, pak aplikujte to pro běžné pokojové rostliny, ovšem jen ve čtvrtinovém množství. Během vegetační sezóny hnojte tyto rostliny každý druhý týden, naopak v období odpočinku se jejich vyživování vyhněte. Hnojivo vždy aplikujte na dobře zalitou květinu – aplikace na suchý substrát by mohla vést k popálení kořenů.

Jak často přesazovat orchideje

Pokud vám ke zlepšení stavu orchideje nepomohou základní pěstební faktory, pak budete muset přikročit k dalšímu kroku. Mezi základní podmínky spokojenosti orchidejí patří:

  • světlé místo s teplotami okolo 20 °C,
  • zalévání přibližně jednou týdně odstátou vodou
  • a hnojení tekutými hnojivy ve správné frekvenci.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže ovšem jejich dodržování nepomůže, pak musí přijít na řadu i přesazení, a to nejlépe vždy po uplynutí dvou let. U orchidejí, které nekvetly a místo toho velmi výrazně rostly, je možná i častější frekvence. Pamatujte si však, že květináč by neměl být o mnoho větší (musí však být průhledný). Leckdy postačí i ten původní, vysypaný novým substrátem. Všeobecně platí, že orchideje ve stísněnějších podmínkách o něco lépe kvetou.

Nejoblíbenější orchideje pro domácí pěstování

Nejčastěji se na parapetech českých domácností objevují orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce. Ovšem na pěstování je velmi nenáročná také katleja Dowova (Cattleya dowiana) nebo člunatec (Cymbidium). Všechny můžete bez obav pěstovat podle výše uvedených zásad – odmění se vám krásným vzhledem a mnoha květy.

Jaké pokojové rostliny jste si nejvíce oblíbili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články