Téměř každý z nás má doma alespoň jednu pokojovou rostlinu. Občas se ale může stát, že váš zelený společník začne vadnout a usychat. Tento nepříjemný jev může mít mnoho důvodů. Nemusíte se ale příliš obávat, protože většinu z nich lze snadno vyřešit.
Zbavte se uschlých částí
Ze zubožené květiny odstraňte veškeré zaschlé listy, květy a pupeny. Pro tuto práci použijte dobře očištěné nůžky (obyčejné nebo zahradnické). Rostlině tak napomůžete k tomu, aby vysílala energii pouze do zdravých pletiv. Co se týče suchých stonků, tak ty nestříhejte celé. Ponechte z nich alespoň 5-10 centimetrů.
Rostlinu přesaďte a vyměňte substrát
Velmi častým důvodem předčasného odumírání květin je nedostatečně prokypřený nebo plesnivý substrát. V obou případech rostlinu opatrně vyjměte z květináče tak, abyste nepoškodili její kořenový systém. Ten následně očistěte od staré zeminy a vysaďte do nové. Poté přidejte hnojivo (granulované či tekuté) podle typu vaší rostliny. Vybírat můžete z přípravků:
- univerzálních,
- pro pokojovky okrasné listem,
- pro pokojové rostliny okrasné květem,
- pro orchideje a bromélie.
Kvalita zálivky je velmi důležitá
Další příčinou chřadnutí rostlin je nesprávné zalévání. Mnoho rostlin totiž nesnese kohoutkovou vodu kvůli vysokému obsahu chloru, fluoru a vápníku. Velmi náchylnou pokojovkou je např. bambus. Tento problém můžete vyřešit hned několika způsoby. Zálivku nechte odstát, převařte ji (nezapomeňte počkat, až úplně vychládne) nebo zalévejte dešťovkou.
Dejte rostlinu ke správnému oknu
Dále se ujistěte, že máte rostlinu na vhodném stanovišti. Každý druh má totiž úplně odlišné nároky na osvětlení a teplotu. Na jihovýchodní či jižní okenní parapet umístěte sukulenty, citrusy a středozemní bylinky, jelikož jim vyhovují přímé sluneční paprsky. Rozptýlené světlo pak mají rády tropické květiny, mezi které patří např. monstera, šplhavnice (potos) a fíkus. Těmto pokojovkám se tedy bude líbit u okna orientovaného na sever či západ.
Zkontrolujte výskyt nezvaných hostů
Usychání rostlin můžou mít na svědomí také škůdci nebo patogeny (virové, houbové či bakteriální). Rostlinu si tedy důkladně prohlédněte a zhodnoťte všechny symptomy. Těmi mohou být např.:
- zpomalený růst,
- deformace listů a stonků,
- chlorózy (žluté zbarvení),
- nekrózy (černé skvrny způsobené odumřením pletiv).
Poté zakupte vhodný přípravek a proveďte postřik.
Povedlo se vám pomocí těchto rad zachránit vaše rostliny?