15 rostlinek, díky kterým budete spát jako nikdy dříve

                   

S problémy se spánkem se potýká velká část populace. Na to, že bychom až čtvrtinu života vlastně měli prospat, je to celkem znepokojující informace. Kromě různých zdravotních problémů za to, že se v posteli převalujete a ani po napočítání několika stád oveček se vám nedaří usnout, velmi často může stres. A protože vše souvisí se vším, projeví se nedostatek spánku nejen vaší únavou, ale také problémy se soustředěním, rozmrzelostí a podrážděním.

Jak si tedy zajistit zdravý spánek a vyzrát na nespavost?

Na začátek svého boje s nespavostí můžete nasadit zbraně lehčího kalibru –⁠ zkuste umístit vhodné pokojové rostliny do ložnice. Nemusíte se obávat argumentu, že v místě, kde spíme, by nic “zeleného” být nemělo kvůli spotřebovávání kyslíku. Částečně je to samozřejmě pravda, ale množství je velmi zanedbatelné a také existují rostliny, které naopak v noci kyslík vydechují a tím nám také prospívají.

Jednou z rostlin, které se skvěle hodí právě do ložnice, je tchýnin jazyk. Nejenže se řadí k pokojovým květinám, které filtrují vzduch, ale v noci vydechuje kyslík a postará se tak přirozeně o čistý vzduch během vašeho spánku.

iZdroj fotografie: Shutterstock

Další květinou, která vám ozdobí interiér a zároveň se postará o psychické blaho, je levandule. Pokud v ložnici nechcete mít přímo rostlinku, lze jako alternativu využít esenciální oleje nebo voňavé pytlíčky nasušených květů, které si uložíte pod polštář.

Zeleným zázrakem, který pomáhá hojit rány, zlepšuje zažívání a ještě k tomu vypadá v interiéru dobře, je aloe vera. Podobně jak tchýnin jazyk vám v noci v ložnici bude aloe vera vydechovat kyslík a tím může také pomoci ke klidnějšímu spánku a celkové regeneraci organismu.

Břečťan vám zkrášlí různé poličky či jiná vyšší místa, odkud si může viset a spokojeně růst. Je vhodný také pro alergiky a lidé trpící astmatem. Pro své jedinečné vlastnosti a schopnost likvidovat poletující plísně, se skvěle hodí nejen do ložnice, ale i do celého bytu či domu.

Milujete zahradničení? Zaměřte se na bylinky pro zdravý spánek!

Ve vzduchu je cítit jaro, pomalu začínáme pokukovat po rostlinstvu, které nám bude zdobit parapety, balkóny i zahrádky, proč se tedy nepustit do další výzvy a nevrhnout se do pěstování bylinek, které zároveň přinesou lepší spánek? 

Než se s nadšením vrhnete na jarní bylinky, je dobré zhodnotit prostorové možnosti, které se vám nabízí. Patříte mezi mistry zahradníky, nebo se chcete pustit do pěstování bylinek vhodných pro začátečníky? Pěstování bylinek doma pro vás nebude o nic složitější než na venkovní zahradě. Důležité je najít vhodné stanoviště a zajišťovat bylinám dostatečnou zálivku.

Rozhodli jste se pro pěstování bylinek v bytě? I když byt není pro bylinky vyloženě přirozeným prostředím k pěstování, některým druhům se bude v květináči na okně dařit velmi dobře. 

iZdroj fotografie: Shutterstock

Meduňka lékařská je bylinka, která zvládne pobyt v květináči a zároveň patří mezi uklidňující byliny napomáhající klidnému spánku a snižuje krevní tlak.

Vypěstovat si v květináči můžete také heřmánek. Budete ho mít ihned k dispozici bez nutnosti pobíhání po louce, kde byste jej v zimě stejně nenašli. 

V truhlíku si můžete vypěstovat také třezalku. Třezalka tečkovaná patří mezi přirozená sedativa a pomůže vám nejen při neklidném spánku, ale také při zácpě nebo zevně na ztuhlé svaly. 

Pokud jsou okenní parapety pro vaši bylinkovou zahrádku malé, nebojte se pěstování bylinek na balkoně. Díky tomu, že je balkon nebo terasa prostornější, budou se vám hodit nejen truhlíky, ale také dřevěné boxy a dřevěné bedýnky. Dřevěné cedulky na bylinky se stanou nejen dekorační složkou, ale také praktickým rozlišovačem rostlinek.

Chcete mít po ruce super spánkové kombo? Vrhněte se do pěstování bylinek venku!

I když se dá bylinková zahrádka dobře vytvořit bez pozemku jen za vlastními okny, pěstování bylinek na zahradě vám určitě otevře nové možnosti. K pěstování pod širým nebem můžete využít dřevěné záhony, nebo začněte sadit rovnou do půdy. Je to spíš otázka vkusu a pohodlí. Vyvýšený záhon bude šetřit vaše záda a ještě k tomu vypadá dobře. 

A které bylinky by tedy ve vaší domácnosti neměly chybět, pokud se potýkáte s problémy se spánkem? Na zahradě si můžete vypěstovat například kozlík lékařský. Ten příznivě působí na psychiku, zklidňuje, podporuje zdravý spánek a má vliv na soustředění a paměť.

Z ostatních bylinek ještě nezapomeňte na zázrak v podobě chmele otáčivého, spánku prospívá také mučenka pletní, griffonia simplicifolia, šanta kočičí, mladý ječmen, kmín, květ lípy, puškvorec nebo třeba hloh.

iZdroj fotografie: Shutterstock

A co když se vám nechce pouštět do zahradničení?

Ne vždy je ovšem chuť nebo energie pouštět se do vlastních projektů. V tom případě je skvělou alternativou možnost sáhnout po volně prodejných doplňcích stravy nebo CBD na spaní. Slyšeli jste o nových možnostech konopí? Oleje i kapky s obsahem CBD, který tato rostlina obsahuje, mají pozitivní vliv právě na spánek a rozhodně stojí za vyzkoušení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články