3 tipy jak připravit vaši zahrádku na sezónu

                   

Kde čerpat energii? V přírodě samozřejmě. Respektive, tam to jde zcela samo. Pokud však bydlíte v domečku a máte krásnou zahradu i se stromy, máte také vyřešeno. Pokud naopak bydlíte v rušném městě, je možná na čase si pořídit třeba jen malou zahrádku. Práce na zahrádce a vůbec starání se o ni, zkrášlování, pěstování ovoce a zeleniny je úžasný relax dodávající tolik potřebnou energii a chuť do života. To je podložené i vědeckými výzkumy. Co tedy můžete udělat již nyní s vaší zahrádkou, abyste v ní v létě mohli odpočívat a čerpat již zmíněnou energii?

1) Shrabte starou trávu, větvičky, listí a vše, co se na záhonkách od podzimu nahromadilo

Je to důležité, neboť na jaře se vše probouzí ze zimního spánku, tráva raší a nános zbytečností ji rozhodně slušet nebude. Pokud takovýto materiál ovšem uložíte na váš kompost, poděkují mu vaše rostliny, stromy, tráva a vůbec celá zahrada na další roky. Váš trávník takovýmto zkypřením probudíte ze zimního spánku a podpoříte růst různých travin. Vytrhejte případně druhy, které na svém trávníku nechcete. Až tráva trochu povyroste, posekejte ji a co nejdříve odstraňte. Opět jí potěšíte váš kompost.

2) Prostříhejte stromy a keře nebo zasaďte nové

Nakupte truhlíky, zasaďte květiny a bylinky. Osázejte i vaše záhony. Z těch bylinkových odstraňte staré lístky a prostříhejte odumřelé rostlinky. Zkypřete půdu, můžete přidat i trochu písku. Hlavně pořádně zalijte. Záhonům s trvalkami zkypřete půdu, odstraňte plevel, přidejte kompost nebo hnojivo. Vyberte si, jaké květiny a v jakých barvách budou vašemu oku lahodit. Můžete je kombinovat s krásnými růžemi nebo okrasnými trávami či jednoletkami. Připravujte si záhony pro zeleninu. Pozor však na možné ranní mrazíky, které ještě mohou přijít. Proto s vysazováním zeleniny ještě počkejte a raději si ji vysejte do truhlíků, které v příhodné době do svých záhonů přesadíte.

3) Zkrášlujte. Udělejte si dech beroucí skalku, nebo ji oživte

Prázdná místa na záhoncích s květinami zakryjte vhodným přírodním materiálem. Nabízí se zde jednoduchá možnost použít okrasné kamenivo. Kamenná kůra bude vypadat báječně i okolo keřů a stromků. Můžete jí zkrášlit okolí vašeho bazénu, domu, ale také cestičky ve vaší oáze klidu. Přidávají se do rybníčků, na ozdobné skalky, atd. Má opravdu široké spektrum využití.

Výhodou materiálu jako je kamenná kůra je to, že je přírodní kámen, tudíž krásně splyne s vaší zahradou a podtrhne přírodní tón, za druhé chrání půdu před růstem plevele tím, že zabraňuje vodě se rychle odpařovat z povrhu půdy. Na druhou stranu nezahnívá, tak jako mulčovací kůra, ale ani ji nerozmetává vítr. Tam kde ji položíte tam zůstává, tedy pokud nemáte nezbedné děti, které si s kamínky rádi hrají a rozhazují je. Je dobré před pokládkou okrasného kameniva na půdu položit geotextílii.

Navíc si tímto okrasným kamenivem můžete zútulnit i vaši zimní zahradu, přidat jej do akvária, či využít jako dekorativní materiál třeba na stěny chodby, obývacího pokoje nebo koupelny. Meze se zde fantazii opravdu nekladou.

Okrasné kamenivo si můžete jednoduše nechat dovézt až k vašim dveřím. Třeba ve firmě Ridepal mají to správné, co se kamene týče, nejen do vaší zahrady. K mání je samozřejmě i kamenná kůra. Vše tu mají skladem, a že mají opravdu velkou nabídku. Různé barvy, různé velikosti. A navíc za báječné ceny. Rychlá doprava doveze cokoli si budete přát, do jakéhokoli města v celé České republice. Složí vám ho, kam si budete přát, třeba hned vedle vaší skalky, ať to máte hezky po ruce. Můžete si z nabídky vybrat i solitéry, třeba opravdu velké balvany, které vaši zahrádku dokonale obzvláštní. Kámen tu prostě byl, je a bude.

Neztrácejte tedy čas, sluníčko už krásně hřeje. Pusťte se do práce. Plánujte, uklízejte, vybírejte, kombinujte, čerpejte energii a zkrášlujte. Užít si odpolední čaj v oáze krásně vytuněné zahrady je totiž k nezaplacení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články