Boom tepelných čerpadel bude pokračovat i v dalších letech! Víte, proč?

Výměna stávajících tepelných spotřebičů, respektive kotlů je stále aktuálním tématem.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nejenže se zpřísňuje legislativa na české i evropské úrovni, která tepelným čerpadlům nahrává, ale i lidé samotní hledají pohodlný a ekonomicky efektivní způsob vytápění, kam se řadí právě tepelná čerpadla.

Pokud o tepelném čerpadle uvažujete, neodkládejte jeho nákup příliš dlouho

Jen před pár dny zveřejnila některá média zprávu, že by v budoucnu měly být zakázány nejen kotle na tuhá paliva, ale i kotle kondenzační, a to by s trhem tepelných čerpadel mohlo výrazně zahýbat. Pokud v dohledné době plánujete výměnu svého plynového kotle za nový, měli byste se tak zamyslet, zda není vhodný čas investovat spíše do tepelného čerpadla.

Jaké výhody přináší tepelná čerpadla?

Mezi výrazné výhody tepelných čerpadel patří jejich vysoká energetická účinnost. Tepelná čerpadla totiž dle svého typu dokáží z každé spotřebované kWh vyrobit teplo v hodnotě několika kWh. Nejvyšší energetické účinnosti v tomto ohledu dosahují tepelná čerpadla voda-vzduch nebo země-vzduch.

Tepelná čerpadla jsou maximálně ekologická, protože pro svůj provoz spotřebovávají především obnovitelné zdroje, jako je právě teplo získávané ze země, vody, vzduchu nebo odpadního tepla.

Kromě výše uvedeného platí, že tepelné čerpadlo je bezpečné a má velmi jednoduchou údržbu v závislosti na jeho typu. U nejrozšířenějších tepelných čerpadel vzduch-voda třeba stačí udržovat lamely bez námrazy, případně si pořídit model s automatickým odmrazováním.

Opomínat byste neměli ani skutečnost, že pořízením tepelného čerpadla navíc zvýšíte tržní i odhadní cenu své nemovitosti.

Že jsou tepelná čerpadla drahá?

Mezi často uváděné nevýhody tepelných čerpadel patří jejich vysoká pořizovací cena, ta je však závislá především na požadovaném výkonu tepelného čerpadla, ale i ceně za jeho instalaci. Vhodné tak je vybírat realizační firmu nejen podle značky dodávaných čerpadel, ale i celkové ceny realizace projektu. Při správném výběru dodavatele můžete ušetřit desítky tisíc korun.

Požadovaný výkon tepelného čerpadla pak samozřejmě roste s velikostí vytápěné nemovitosti, ale především s jejími tepelnými ztrátami. Jinak řečeno čím méně energeticky úsporných opatření je na domě aplikováno tím dražší čerpadlo budete potřebovat a zároveň porostou i vaše účty za elektrickou energii. Při pořízení tepelného čerpadla je vhodné se zamyslet i nad dalšími energetickými opatřeními, kam patří nová okna s nižším prostupem tepla, tepelná izolace střechy nebo fasády apod.

Pokud navíc tato opatření budete provádět v přibližně stejné době jako nákup tepelného čerpadla, můžete získat další bonusy z Nové zelené úsporám. Za každou kombinaci opatření totiž nezískáte jen dotace na provedená opatření, ale i dalších 10 000 Kč navrch. V případě celkové rekonstrukce domu tak můžete ušetřit skutečně nemalé peníze.

Dotace jsou velmi výhodné, jak o ně nepřijít?

V současné době jsou stále poskytované dotace nejen na pořízení tepelného čerpadla poměrně štědré, je nutné si však dát pozor, na několik skutečností, abyste o ně zbytečně nepřišli.

Nejprve je nutné si zkontrolovat jaké doklady musíte doložit a ty nejpozději při realizaci požadovat od zodpovědné firmy. V případě, že nejste s počítači nebo vyplňováním různých žádostí přátelé, můžete si s dodavatelem smluvit, že dotaci vyřídí za vás. Tuto skutečnost je však nutné uvést do smlouvy o realizaci. V opačném případě byste se mohli se zlou potázat. Vybírejte si tedy pouze ověřené firmy s dobrou pověstí, případně si je nechte doporučit od vašeho dodavatele elektrické energie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články