Chov drůbeže v domácích podmínkách

                   

Co budeme potřebovat? 

Potřeby pro chov drůbeže lze sehnat většinou spíše ve specializovaných prodejnách se zbožím pro zemědělce nebo na internetu. Do začátku budete určitě potřebovat následující:

  • kurník a dostatečně velký výběh
  • napáječky
  • krmítka
  • krmivo a krmné doplňky

Výše uvedené potřeby stačí chovateli, který má pouze pár slepic za účelem snůšky vajec. Pokud jich však chcete chovat více a zužitkovat také jejich maso, nebo líhnout z vajec vlastní kuřata, budete toho potřebovat mnohem víc, například škubačku peří, líhně pro drůbež, prohlížečku vajec, odchovnu pro kuřata, šrotovník na obilí a další. 

Skvělou vychytávkou jsou například snášková hnízda, kdy slepice snášejí vejce přímo do jakéhosi “šuplíku”, který každý den jednoduše vyprázdníte. Vajíčka pak nejsou znečištěná trusem. K zahození nejsou ani různé odpuzovače zvěře, které mohou ochránit váš chov před útokem kuny, lišky nebo kočky.

Výběh – zelený a dostatečně velký

Chceme-li, aby slepice vedly spokojený život a dobře se jim dařilo, musíme jim poskytnout dostatek pohybu. Drůbež z klecových chovů, která nikdy neviděla denní světlo a byla krmena pouze krmnou směsí, nikdy neposkytne tak výživná a sytě žlutá vejce, a ani maso nebude tolik chutné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Proto je důležité slepicím zajistit přístup k zatravněnému pozemku, na kterém budou mít nejen prostor pro pohyb, ale také možnost “sezobnout” i něco mimo krmení. Vzhledem k tomu, že by plocha měla být travnatá, je dobré buďto vyhradit opravdu velký pozemek s již starším travním porostem, nebo jej rozdělit na několik menších a ty pravidelně střídat, aby stačila tráva obrůstat. Výhodou je, že díky slepičímu “hnojení” roste opravdu rychle.

Kvalitní krmivo 

Slepice jsou všežravé a sezobou prakticky všechno, co jim dáte. Drobní chovatelé na vesnicích dávají drůbeži veškeré zbytky z kuchyně, jídelníček by však měl být pestrý a obsahovat všechny důležité živiny. V první řadě budou slepice rozhodně potřebovat obilí. To by mělo být k dispozici neustále a plníme jím krmítko. K obilí můžeme přidat i semínka, například proso nebo slunečnici. Nepohrdnou ani dobře vysušenými klasy kukuřice. 

Ke krmení můžeme přidávat i čerstvou zeleninu, kterou je dobré nakrouhat. Pokud zrovna vykopáváte brambory, není pro drůbež nic lepšího, než sezobávání hmyzu a jiných drobných bezobratlých na tomto čerstvě zoraném záhoně. Zejména v zimním období přidáváme ke krmení také nějakou směs vitamínů a minerálů. Používat připravené krmné směsi v podobě granulí není příliš vhodné, protože mnohdy neobsahují všechny živiny, naopak obsah konzervantů (v některých případech i antibiotik) je značný.

Výběr kurníku

Kurník můžeme samozřejmě udělat prakticky z čehokoliv, třeba i ze staré kůlny na nářadí. Pokud to však s chovem slepic myslíme vážně, je dobré trochu zainvestovat a koupit slepicím kurník přímo na míru. Možností i vymožeností je dnes celá řada – některé kurníky mají vytápění, osvětlení nebo dokonce automatická dvířka. 

Dobrý kurník by však měl splňovat několik zásad:

  • musí být suchý
  • dobře větraný (okno pro letní horka)
  • v zimě dostatečně teplý
  • bidýlka musí být správně umístěna – slepice rády hřadují
  • pod bidýlky musí být prostor pro slámu či jinou podestýlku
  • nesmí chybět hnízda pro snůšku a dostatečné zabezpečení proti šelmám
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články