Co připravit na pohodovou dovolenou na chalupě

                   

Dovolenou si určitě nedokážeme představit bez pohodlného venkovního sezení, lehátek na slunění nebo houpací sítě. A co večerní grilování nebo opékání, na které se těšíme už od minulého podzimu?

Venkovní posezení – základ letní pohody

Zahradní nábytek je dostupný v celé řadě provedení a momentálně nejžádanější je nábytek z umělého ratanu. A to naprosto oprávněně. Venkovní sedací soupravy z umělého ratanu jsou lehké, pevné, vypadají pěkně a déšť ani sluneční paprsky jim nijak neublíží. Navíc tento typ nábytku nevyžaduje téměř žádnou údržbu a bude nám sloužit řadu sezón. Pokud dáváme přednost přírodním materiálům, rozhodneme se pro nábytek z přírodního ratanu, který bude dokonalým designovým prvkem. Přírodní ratan ale budeme muset chránit před povětrnostními vlivy, navíc ze srovnání cen vyplývá, že je nákladnější než nábytek z umělého ratanu. Další vyhledávanou možností je nábytek z teakového nebo eukalyptového dřeva, který bez problémů odolává místnímu klimatu a je na výběr v mnoha variantách.

Zahradní nábytek v tradičním stylu

Když si chalupu vybavujeme ve staročeském stylu, vybereme si venkovní nábytek z masivu, který bude ozdobou naší zahrady. Nábytek z masivu se obvykle dodává bez povrchové úpravy a tak si můžeme jeho vzhled dokončit podle vlastních představ. Další možností jsou takzvané pivní lavice. Jedná se o pevný dřevěný nábytek, který kromě posezení u piva nebo vína poslouží při čtení a můžeme si na něj v případě potřeby rozložit i náš home office. V poslední době je moderní zahradní nábytek z dřevěných palet, který je stylový, přírodní a navíc ekologický. Nábytek z palet si můžeme koupit, nebo si ho vyrobit zcela podle svých představ. Tento typ nábytku nemůže být na dešti, proto se hodí pod pergolu nebo na částečně zastřešenou terasu.

Ve stínu stromů

Pokud na zahradě máme vzrostlý strom, můžeme si pořídit retro lavičku, která bude obepínat jeho kmen. Potom si budeme užívat posezení v chladivém stínu stejně jako naši předkové před stovkami let. Tato lavička je k dostání hned v několika variantách, s opěradlem i bez opěradla a existuje i širší typ, který úplně láká k poležení. Na silné větve stromu si také můžeme zavěsit houpací síť nebo houpací křeslo a vytvořit si tak velice romantické místo pro klidné čtení.

Slunný den na zahradě

Pro opalování a slunění na zahradě využijeme zahradní lehátko. Můžeme si vybrat mezi lehátkem potaženým tkaninou, ratanovým typem nebo lehátkem z tropických druhů dřeva. Při výběru bychom si měli dát pozor na kvalitu a pevnost. Pokud si vybereme méně kvalitní typ, může se stát, že nám lehátko nevydrží ani jednu sezónu. Abychom nebyli stále na přímém slunci, je dobře se vybavit i slunečníkem. Když máme sestavu lehátko i slunečník, pak už stačí připravit si pěknou knížku, osvěžující nápoj a ovocný salát a můžeme si začít užívat pohodu letního dne.

Romantická noc pod širým nebem

Nocleh pod širým nebem je jistě velmi romantická záležitost, každý z nás ale nemá odvahu strávit noc někde v přírodě. A co to zkusit na vlastní zahradě? Když se vybavíme zahradní postelí, kvalitním spacím pytlem, silnou svítilnou a termoskou teplého čaje nebo možná raději grogu, pak budeme moct v pohodlí pozorovat hvězdy a užívat si romantiku letní noci. Veškeré vybavení, které budeme pro slunění i noční bivak potřebovat nabízí Homago.cz.

Grilování k letní dovolené patří

Bez večerního grilování nebo opékání si letní dovolenou na chalupě snad ani nedokážeme představit. Grilované maso, zelenina nebo opečené špekáčky k letnímu večeru prostě patří. Jaký si ale vybrat gril, aby nám přesně vyhovoval? Při výběru nového grilu se nejdřív musíme rozhodnout, jestli zvolíme elektrický gril, plynový gril, nebo jestli chceme grilovat na dřevě.

Elektrický gril je v současné době velmi populární. Je vhodný pro zkušené kuchaře i pro začátečníky a může se používat v uzavřených prostorách. Jeho nevýhodou je, že potřebuje zdroj elektřiny. Plynový gril má výhodu v rychlé a snadné obsluze a hodí se k přípravě většího množství jídla. Když dáme přednost tradičnímu grilování na dřevě, můžeme se těšit na skvělou chuť připraveného jídla i na správnou atmosféru pečení na ohni. Na druhou stranu bude příprava jídla trvat déle.

Pokud nás grilování neláká, můžeme si na zahradě udělat ohniště, nasekat pár polínek a opéct si špekáčky. A jako závěrečnou delikatesu si pak ve žhavém popelu upéct brambory. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články