Dřevěné pelety nebo štípané dříví? Které topivo si raději vybrat

Topení dřevem je jedním z tradičních způsobů, kterým lidé získávají teplo pro své domovy již staletí. V současnosti se klade velký důraz na udržitelnost a ekologii, a právě dřevo patří k ekologickému druhu topiva. A protože je i levnější než elektřina a plyn, dávají mu lidé přednost. Mezi nejoblíbenější paliva patří dřevěná polena a dřevěné pelety.

i Zdroj fotografie: Adobestock
                   

Topení dřevem

Dřevo je obnovitelný zdroj energie, protože stromy mohou být znovu vysazeny a dorůstat. Pokud se lesy spravují ekologicky odpovědným způsobem, topení dřevěnými poleny je šetrné k životnímu prostředí. Moderní krbová kamna a pece na dřevo jsou vybavena pokročilými technologiemi, které minimalizují emise znečišťujících látek a částic. To znamená, že topení dřevěnými poleny nemusí negativně ovlivňovat kvalitu vzduchu v okolí. Mnoho lidí miluje vůni a atmosféru, kterou dřevěná polena vytvářejí. Plameny v krbu nebo krbových kamnech poskytují příjemný pocit tepla a pohody a pohled na plápolající plameny, jež olizují dřevěná polena, je uklidňující.

Proč si vybrat dřevěné pelety

Dřevěné pelety jsou vyrobeny z lisovaných dřevěných zbytků, jako jsou piliny či hobliny, což zajišťuje konzistentní velikost a nízkou vlhkost. Díky tomu spalují efektivněji než klasická dřevěná polena a poskytují větší množství tepla. Pelety jsou baleny do menších balíků nebo sáčků, což usnadňuje jejich skladování. Oproti velkým polenům je manipulace s peletami čistší a méně náročná. Moderní kotle na pevná paliva spalují i pelety. Obvykle jsou vybaveny automatikou, která umožňuje programovat a regulovat teplotu i plnění topivem. Je to pohodlný způsob vytápění, kterému řada lidí dává v současné přednost.

Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu

Používání dřevěných polen a dřevěných pelet má své výhody, ale je také důležité mít na paměti, že kvalita topení a účinnost závisí na správném používání a údržbě kotlů, kamen nebo krbů. Jejich pravidelná kontrola odbornými pracovníky je klíčem k jejich dlouhodobému bezproblémovému provozu a minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí. Pokud se rozhodnete pro topení dřevem, bude to pro vás znamenat úsporu financí.

Kterému druhu topiva dáváte přednost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články