Fotovoltaika a LED osvětlení jsou cestou, která vede k úsporám při spotřebě elektřiny

                   

Neustále se zvyšující platby za zálohy a doplatky tíží stále více domácností. Proto je dobré myslet na možnosti, jak snížit celkovou spotřebu elektrické energie, byť za cenu určitých počátečních investic. Dobrá investice se nepochybně brzy vyplatí, navíc v tomto ohledu může pomoci i stát a města, a to především díky nejrůznějším cíleným dotačním programům.

Solární systémy

Velmi užitečným způsobem a cestou, jež vede k razantnímu omezení spotřeby drahé elektřiny z centrální sítě, je využití solárních panelů. Fotovoltaika má budoucnost, už dnes je vidět na stále větším počtu soukromých objektů. Navíc jde o poměrně jednoduchý systém, jehož instalace není časově nijak zvlášť náročná. K montáži solárního panelu je povětšinou zapotřebí pouze běžné ruční nářadí, které má doma každý kutil. Přeci jen je ale lepší si na instalaci fotovoltaických panelů a jejich zapojení pozvat specialisty.

Světelné zdroje

Při snaze šetřit je určitě dobré hledět také na relativní drobnosti a detaily. K nim se řadí volba vhodného osvětlení. Mezi doporučené světelné zdroje, které vám pomohou ulevit od vysokých plateb za elektřinu, bezesporu patří LED osvětlení. A nemusí se jednat pouze o žárovky, ale třeba také LED panely a LED pásky, s nimiž lze efektně nahradit světla v koupelně, ložnici apod. LEDky se v současné době vyrábějí takřka pro všechna svítidla, a to i venkovní.

LED osvětlení je výhodné především v tom, že dokáže dodat stejně intenzivní světlo do místnosti při nižším příkonu, než je tomu u klasických žárovek, zářivek a dalších druhů osvětlení. Kromě toho mají LED světla mnohem delší životnost, a to až několikanásobně oproti vláknovým variantám. Ani cena dnes už není takovou překážkou, jako tomu bylo ještě před několika lety.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články