Jak otočit televizi kolmo ke zdi?

                   

První otázka, která vás napadne, možná zní: „K čemu je dobré otáčet tv kolmo ke zdi?“ Vždyť máte televizi umístěnou přesně naproti gauči, ze kterého je na ni výhled naprosto ideální.

Co kdybyste si ale takto dokonalý pozorovací úhel chtěli užívat i odjinud? Vidíte stejně dobře na televizi i z jídelního koutu? Nebo z kuchyně? Pokud vám to dispozice vašeho interiéru dovolí, zkuste si představit, že byste televizí trochu pootočili.

Otáčejte pomocí držáku na tv s kloubem

V mnoha případech ano. Narážíme však na další háček. Čím větší televize je, tím více potřebuje manipulačního prostoru, tím hůře se s ní tedy otáčí. V době, kdy ani úhlopříčky ve velikostech kolem dvou metrů nejsou výjimkou, je jakákoliv manipulace s televizí obtížná. Přesto však ne nemožná.

Předně je nutné pověsit televizi na zeď. Televizní stolek klidně odložte, je pro otáčení tv do stran nepoužitelný. Abyste na něm otáčeli televizí s úhlopříčkami mezi jedním a dvěma metry, to už by musel být pořádný stolek. Držák na zeď tedy musí být otočný s kloubem, a aby šlo otočit velkou televizi kolmo ke zdi, i dostatečně dlouhý.

Jak má vypadat správný držák?

Jedním takovým je například držák Largo Ergosolid od společnosti Fiber Mounts s. r. o. Na jeho příkladu si ukažme, co takový držák musí splňovat, aby s ním bylo možné televizí otáčet.

i

Dostatečná nosnost

Jednoduše řečeno, držák musí televizi unést. K hodnotě, kterou výrobce uvádí, si klidně připočtěte nějakou rezervu, může se občas stát, že o vysunutý držák někdo zavadí, hrající se dítě za něj zatáhne apod. Nosnost držáku Largo je 50 kg. Kromě toho je sám o sobě velmi pevný. Váží přes 13 kg, je vyrobený z oceli a ke zdi uchycený na poměrně velké ploše (64,6 cm × 28,9 cm), která váhu televize snadno rozloží. Ve zdi držák jistí 6 vrutů do hmoždinek, televize je k němu připevněná 20 kusy různě velkých šroubků. O tom, že bezpečně drží, tak není žádných pochyb.

Dostatečná délka

V maximálním vysunutí je Largo Ergosolid až 101,5 cm dlouhý tv držák. Umožňuje tak otáčet televizí na obě strany až o 90 °, všemi televizemi v rozmezí 43″ – 80″. Televizi lze na držáku i naklápět nahoru a dolů (od -15° do +5°) a korigovat s ní rovinu (+/- 3°). Ve stavu, kdy je držák co nejblíže ke zdi, je televize od zdi vzdálená 8 cm. To se na první pohled může zdát jako hodně, při robustnosti držáku a velikosti televize se i 8 cm lehce ztratí.

i

Správný VESA standard

Ujistěte se, jestli vzdálenosti mezi dírami na zadní straně televize, které slouží právě k uchycení na držák, odpovídají tomu, co výrobce držáku nabízí. Držák Largo podporuje veškeré VESA standardy v rozmezí od 200 × 100 do 800 × 400. Připomínáme, že první číslo udává vodorovnou, druhé svislou vzdálenost mezi šroubky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články