Jak postupovat při vybavování dílny

                   

Dílna, která je součástí domova každého správného kutila, vyžaduje stejnou pozornost jako všechny ostatní části domu. To se týká jak jejího provozu, tak doby, kdy si dílnu teprve vybavujete. Návrh uspořádání a organizace dílny i jejího provozu nejsou snadným úkolem. Důležité budou dostupné finanční prostředky, které budete chtít do vybavení vaší dílny investovat, stejně jako prostory, ze kterých budete dílnu vytvářet. Práce – stejně jako možností – bude s dílnou hodně, vyplatí se nicméně dodržovat jistá pravidla.

Prostor se vždy hodí

Dílna by měla být alespoň trochu prostorná. Celkovou podlahovou plochu člověk příliš neovlivní a závisí na prostorách, které má k dispozici, ale rozvržení a množství vybavení již ovlivnit lze. Vše by mělo směřovat k tomu, aby byla práce v dílně příjemná a zároveň bezpečná. V dílně musíte být schopni se bez problémů otáčet, a to nejen sami ale např. i s kusy materiálu v rukou apod. Samozřejmostí by měla být pevná podlaha, která se pod vámi nebude bořit do země.

Světlo a vzduch

Dostatek světla při práci budete rozhodně také potřebovat. Nesmí proto chybět dobré osvětlení, anebo okno. Právě okno má ještě další význam: zajišťuje, aby mohla vaše dílna volně dýchat. Při některých typech prací se navíc hodně práší a v místnosti bez okna se často nedá ani po krátkém čase pořádně dýchat, natož pracovat. U dílen, které oknem nedisponují je alternativou účinná ventilace, to ale znamená nezanedbatelnou investici navíc. A pokud máte nevrlé sousedy, kteří budou s dílnou sdílet třeba zeď řadového domku, myslete trochu i na odhlučnění zdí a vchodových dveří.

Vybavení dílny

Je více než vhodné, aby byla dílny vybavena přívodem vody a elektrické energie. Ty je samozřejmě třeba zakomponovat už do původního návrhu. Kromě klasického ručního nářadí je potom díky tomu možné používat např. kompresory a díky tomu nim je dostupné i pneumatické nářadí nebo jakékoliv jiné zařízení pracující s tlakovým vzduchem.

Kompresorů je celá řada typů, obecně ale platí, že pro použití v domácí dílně jsou dostatečně výkonné a kvalitní pístové kompresory. Alternativou jsou kompresory šroubové, které se však hodí spíše do profesionálních provozů.

Pracovní deska

Aby šla práce v dílně snadno od ruky, je potřeba vybavit se kvalitní pracovní deskou. Ta musí být pevná a dobře ukotvená, stabilita pracovní desky je věcí prvořadé důležitosti. Odolný povrch desky je však taktéž důležitý. Ať už se jedná o kovovou desku nebo stůl z masivu, je dobré znát jeho nosnost. Ta by se měla pohybovat alespoň kolem 500 kg.

Organizace nářadí

Je velice užitečné, pokud pracovní stoly obsahují i řadu přihrádek a šuplíků, které slouží pro uskladnění drobného materiálu. Větší nářadí nebo materiál můžete mít uchované v uzamykatelných skříních apod. Alternativou jsou nástěnné systémy, na které lze nářadí navěsit a mít jej tak také vždy po ruce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články