Jak připravit zahradu na zimu? Buďte pečliví a ušetříte si na jaře spoustu práce

Padá na vás s pomalu se blížící zimou únava a nemáte již tolik elánu a energie na péči o svou zahradu? I pokud se vám do některých činností vyloženě nechce, věřte, že čím více času v zahradě strávíte před zimou, tím méně práce na vás bude čekat na jaře. Čím byste měli začít a na co nesmíte zapomenout?

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Skliďte poslední plodiny, zryjte záhony a dopřejte jim výživu

Jakmile sklidíte poslední plodiny a zryjete všechny záhony, nachystejte půdu na zimu tak, že ji dodáte potřebné živiny. K tomu použijte speciální hnojivo, které dodá půdě draslík, dusík a fosfor. Díky hnojení budete mít jistotu, že půda nebude během zimy strádat a na jaře bude perfektně připravená na novou sezónu.

Zabraňte výskytu plevelů

Plevel nemá nikdo rád. V udržované zahrádce působí jako pěst na oko a některé druhy rostlin jsou natolik nevzhledné a bohužel i vytrvalé, že mnohdy nedají zahrádkářům spát. Abyste nemuseli na jaře plít celou zahradu, použijte před zimou vysoce účinné přípravky proti plevelům. Tyto přípravky si dokážou poradit i s těmi nejvytrvalejšími druhy plevelů a ony tak nebudou mít šanci ve vašem trávníku či záhonku vyklíčit a pokazit tak jejich vzhled.

Které rostliny můžete zasadit ještě před zimou?

Chcete si ještě na poslední chvíli do záhonku zasadit nějaké rostlinky? Neztrácejte čas a pusťte se do toho. Na podzim se můžete pustit do sázení česneku, jabloní, hrušní, borůvek a višní. Z okrasných rostlin se pusťte do výsadby sněženek, narcisů, tulipánů a hyacintů. Tak alespoň poznáte příchod jara pouhým pohledem z okna. Jestliže jste před zimou zapomněli na zasazení meruněk a dalších citlivých druhů, počkejte raději na jaro. První mrazíky by totiž nemusely některé rostlinky přečkat ve zdraví a vaše úsilí by přišlo vniveč.

iZdroj fotografie: Shutterstock

Přikryjte záhony chvojím, listy či netkanou textilií

Posledním krokem při zazimování zahrady je přikrytí rostlin chvojím, listy či netkanou textilií. Jedná se o účinný způsob, jak je ochráníte před mrazem. Takto nemusíte zakrývat všechny rostliny, ale například růže, chryzantémy a okrasné traviny tuto speciální péči přímo vyžadují. Stejně tak i nové přírůstky ve vašich záhoncích, na to nezapomínejte. Pozor si dejte také na přezimování rostlin v květináčích. Lepším řešením mnohdy bývá jejich dočasné přesazení do půdy k ostatním rostlinám, kde v klidu a bezpečí přezimují a příští rok je opět možné vysadit si je do květináče a postavit třeba na parapet nebo k vchodovým dveřím.

Připravte svou zahradu na blížící se zimu. Ošetřete záhony, vysaďte poslední rostliny, citlivé druhy schovejte pod chvojí, listy či netkanou textilií a těšte se na další sezónu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články