Jak se efektivně zbavit spadaného listí

Máte-li vlastní zahradu, určitě to moc dobře znáte. S příchodem podzimu pokryje zahradu vrstva spadaného listí. Co s ním? Poradíme vám, jak se ho rychle a efektivně zbavit.

                   

Zbavte se spadaného listí snadno a rychle

Pro podzimní počasí je typický déšť a s ním spojená všudypřítomná vlhkost. Právě ta v kombinaci se spadaným listím škodí vašemu trávníku. Pod listím se drží vlhkost, která je živnou půdou pro plísně. Pokud byste listí pravidelně nesbírali, mohli by vás na jaře čekat nepříjemně překvapení v podobě zničeného trávníku. Doporučujeme tedy myslet dopředu a své zahradě se pravidelně věnovat i během podzimu.

Čím a proč sbírat listí?

Pokud vás práce na zahradě baví a jste plní síly, můžete zvolit naprostou klasiku – hrábě. Klasické úzké pro menší zahrady a švédské široké pro ty větší.

Věděli jste však, že jsou i mnohem snadnější a rychlejší cesty, jak spadané listí uklidit? Hrabání je časově náročné a pokud budete listí hrabat pravidelně, vaše záda vám kvůli neustálému zohýbání nejspíše nepoděkují. A jaké pro vás máme řešení? Vysavače a fukary!

Vysavač versus fukar

Pokud se rozhodujete, zda si na pomoc při sběru listí pořídit vysavač, nebo fukar, měli byste znát základní rozdíly mezi těmito přístroji. Vysavač se na první pohled může jevit praktičtěji. Jeho součástí je sběrný vak, do kterého se listí sbírá.

i

Majitele velkých zahrad může odradit poměrně malá velikost tohoto vaku. Místo toho, abyste si práci ušetřili, naopak si ji přidáte. Kvůli malému objemu vaku budete neustále běhat s listím na kompost. Pokud však vlastníte menší zahrádku, vysavač můžeme s klidným svědomím doporučit jako užitečného pomocníka, se kterým se při úklidu listí příliš nenadřete. Při pořízení vysavače s drtičem tak navíc výrazně zmenšíte objem listí a sběrný vak vám bohatě postačí.

i

Oproti tomu fukar se skvěle hodí pro velké plochy s velkými nánosy listí. Jak už název napovídá, s fukarem foukáte listí na jednou velkou nebo několik menších hromádek, které už pak jen posbíráte a hodíte třeba na kompost.

i

Asi nejideálnější variantou je kombinace obou těchto přístrojů. Fukarem se zbavíte těch největších nánosů listí a to, co vám po foukání zbyde, jednoduše vysajete.

Jak vybrat fukar nebo zahradní vysavač?

Fukary i vysavače se vyrábějí ve třech základních variantách:

  • elektrické,
  • benzínové,
  • akumulátorové.

Elektrické fukary a vysavače na listí jsou napájeny z elektrické sítě. V případě větší zahrady tak budete k práci potřebovat prodlužovací kabel, což může být při manipulaci lehce nepraktické.

Benzínové stroje pohání klasický benzínový motor. Jejich pořizovací cena je zpravidla vyšší než cena těch elektrických a akumulátorových. Vybírat můžete mezi dvoutaktním a čtyřtaktním motorem. V případě dvoutaktního je potřeba benzín míchat s olejem. Čtyřtaktní motor je tišší a disponuje vlastním systémem mazání. Benzín tak s olejem míchat nemusíte.

i

Posledním typem jsou akumulátorové fukary a vysavače, které by se cenově daly označit za zlatou střední cestu. Fungují pomocí elektrického motoru napájeného z akumulátoru (baterie). Při práci vám tak nepřekáží žádné kabely.

i

Na druhou stranu, může se stát, že při nedostatečném nabití akumulátoru se v půlce vaší práce vybije, a vy tak budete muset čekat na jeho opětovné nabití. Doporučujeme mít proto v záloze vždy náhradní kompatibilní akumulátor. V případě velké zahrady vybírejte fukary s velkou kapacitou baterie.

Jak s listím naložit?

Pokud máte na zahradě kompostér, je to nejspíše ta nejpohodlnější varianta. V opačném případě můžete odvézt do sběrného dvora nebo kontejnerů určených na bioodpad. Mějte na paměti, že velké množství listí nepatří do lesa, popelnic na směsný odpad, ani není vhodné jej pálit na zahradě. Mohla by vás za to totiž čekat pokuta od vaší obce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články