Jak se vyvarovat mikroplastů? Čtěte informace na obalech a dávejte přednost jiným materiálům?

Mikroplasty se staly strašákem posledních let. O jejich negativních vlivech již existuje řada studií. Vědci dospěli například k závěru, že mikroplasty usazené v cévách zvyšují riziko srdečních problémů. Vzhledem k tomu, že plasty jsou dnes všude kolem nás, měli bychom být obezřetní a snažit se styku s mikroplasty předcházet. Je to vůbec možné? Zcela určitě ne, avšak vhodnými opatřeními můžeme kontakt s nimi v nemalé míře omezit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kde se mikroplasty berou

Nejprve si pojďme vysvětlit, co to vlastně mikroplasty jsou a kde se berou. Jedná se o drobné částečky, které se uvolňují z plastů a jsou menší než 5 mm. Pokud však velikost těchto částic klesne pod 1 mikrometr, označujeme je jako nanoplasty. Tyto částice se mechanicky uvolňují z jakýchkoliv plastových produktů. Plast se totiž používáním, jakož i působením dalších faktorů opotřebovává, a tím je umožněno, aby se z něj uvolňovaly různě velké částice.

Vzhledem k tomu, že dnes je z plastu opravdu nespočet produktů kolem nás, není divu, že mikročástice najdeme téměř všude – ve vzduchu, ve vodních tocích, ve sněhové pokrývce, v potravinách, v živých organismech… Mikroplasty se do našeho těla dostávají nejen z potravy či vzduchu, ale také přes kůži z oblečení, ložního prádla a dalších textilií obsahujících plast, z volantu při řízení auta… Obsaženy jsou i v dětských hračkách, jednorázových plenách nebo v nejrůznějším plastovém nádobí.

Tytomikro- a nanoplasty pak negativně ovlivňují buňky v našich tělech a zhoršují průběh některých nemocí, či jsou dokonce příčinou některých onemocnění. Proto bychom měli hledat způsoby, jak se jim co nejvíce vyhýbat. Možná vás k tomu ještě více povzbudí informace, že každý člověk za týden sní, vypije a vdechne takové množství mikroplastů, které by dalo vzniknout jedné kreditní kartě.

Omezení styku s mikroplasty je možné, nelze se jim však vyhnout

Jak plyne z předchozích řádků, nikdo z nás nedokáže zcela zabránit tomu, aby přišel s mikroplasty do kontaktu. Nicméně můžeme se snažit, abychom styk s nimi minimalizovali. Pojďme se podívat, jak na to.

· Pokud je to možné, upřednostňujte jiné než plastové materiály. Zamyslete se nad tím, zda opravdu potřebujete kupovat vodu v PET lahvích, když vám teče zdravotně nezávadná voda z kohoutku, zda je třeba kupovat ovoce a zeleninu v plastových vaničkách či obalech, zda potřebujete maso zatavené v plastu…

Kromě náhrady plastových nádob za skleněné či nerezové můžete také začít nosit na nákup látkové sáčky na pečivo, ovoce atd., používat opakovaně použitelné obaly namísto jednorázových, chodit nakupovat k lokálním farmářům či do bezobalových prodejen, kde si nakoupíte do vlastních nádob.

· Zajímejte se o složení nejen obalu, ale i obsahu v něm – mnozí se již naučili sledovat recyklační symboly na obalu. Zjistí tak, z jakých materiálů je vyroben. Ovšem zejména u kosmetických produktů je kromě obalu třeba sledovat také to, zda nejsou mikroplasty obsaženy i v samotném výrobku.

Věděli jste například, že různé peelingové masky obsahují záměrně vyrobené částečky plastu, aby dosahovaly požadovaného exfoliačního účinku? Nebo že mohou být mikroplasty obsaženy i v krémech, sprchových gelech či šamponech? Proto důkladně čtěte složení a vybírejte kosmetiku především na přírodní bázi.

Stejně tak obezřetní byste měli být i u dalších pomůcek každodenní potřeby. Například plastový kartáček na zuby vyměnit za bambusový a plastový hřeben za dřevěný.

· Neřiďte se pouze módními trendy – zejména syntetické oblečení a obuv jsou bohatými zdroji mikroplastů, které se přes kůži dostávají do našeho organismu. Při výběru svého šatníku byste se tak neměli řídit jen vzhledem daného kousku, nebo tím, co je zrovna trendy, ale zajímat by vás mělo hlavně složení. Vybírejte proto oblečení převážně z materiálů přírodního původu, jako je len, vlna, bavlna, a sledujte také, jaké procesy byly při jejich zpracování použity.

· Ne všechny zdravé potraviny jsou zdravé. Kromě samotných plastových obalů, které uvolňují mikroplasty do potravin, je třeba uvědomit si, že i některé potraviny, které jsou považovány za zdravé, mohou být ve skutečnosti bohatým zdrojem těchto zdraví škodlivých částic. Jako jednoho zástupce můžeme uvést bohužel ryby a mořské plody. Vzhledem k tomu, že oceány jsou plné plastů, není divu, že i živočichové v nich žijící mají ve svých tělech obsažené částice mikroplastů. Neznamená to, že byste okamžitě měli přestat jíst ryby, ale spíše byste měli k jejich konzumaci přistupovat s mírou a rozumem.

· Snížit kontakt s mikroplasty můžete i volbou jiného druhu dopravy. Věděli jste, že za přibližně jednu třetinu celosvětového znečištění mikroplasty v mořích jsou zodpovědné částečky plastů uvolňované z pneumatik? Pokud vás tato informace překvapila, pak pro vás bude možná o to větším impulsem, abyste nahradili používání osobního auta například za vlak, nebo alespoň jiný prostředek hromadné dopravy, který pomůže ke snížení uhlíkové stopy.

Jak vidíte, způsobů, jak omezit kontakt s mikroplasty, je opravdu mnoho, a často tak stačí malá změna návyků a můžete chránit nejen životní prostředí, ale i své zdraví.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

PR

Zobrazit další články