Jak se zbavit potkanů a dalších hlodavců z baráku?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Potkani a další hlodavci, jako jsou myši nebo krysy, mohou v našich domech a bytech způsobit značné problémy. Nejenže mohou zničit potraviny, nábytek či izolaci, ale také jsou přenašeči nebezpečných nemocí. Pokud jste ve svém domě či bytě nebo na chalupě objevili stopy hlodavců, je důležité co nejdříve zasáhnout. V tomto článku vám přinášíme několik tipů a doporučení, jak se zbavit potkanů a dalších hlodavců z vašeho baráku a nadobro zabránit jejich návratu.

Zamezte hlodavcům přístup do domu

Prvním krokem k vyřešení problému s hlodavci je zamezit jejich přístupu do vašeho domova. Důkladně zkontrolujte vnější stěny, základy a střechu, zda nejsou někde mezery nebo trhliny, kterými by se hlodavci mohli dostat dovnitř. Opravte všechny nalezené nedostatky – zacelte trhliny a otvory zablokujte sítěmi či jiným vhodným materiálem, kterým se hlodavci neprožerou.

Zaměřte se na pořádek

Hlodavce přitahují potraviny a odpadky, a proto je důležité udržovat v domě i jeho okolí pořádek. Pravidelně uklízejte, odstraňujte zbytky jídla z podlahy a stolů, udržujte čistou kuchyňskou linku a pravidelně vynášejte odpadky z košů v pečlivě uzavřených pytlích. Důležité je, aby bylo uklizené i okolí domu, zejména pak okolí popelnic či kontejnerů, kam vynášíte odpad. Potraviny v domácnosti skladujte v neprodyšných nádobách, které zabraňují vniknutí hlodavců.

Pasti a prostředky na hubení hlodavců, nebo odpuzovače a repelenty?

Pokud už máte hlodavce v domě, jedním z nejúčinnějších řešení je použití pastí nebo přípravků na hubení hlodavců. Na trhu je k dispozici široká škála pastí, od klasických mechanických přes elektronické až po lepové. Při použití pastí je důležité je umisťovat na strategická místa, kde se hlodavci pohybují, a pravidelně je kontrolovat. Přípravky na hubení hlodavců jsou také účinným řešením, ale je nutné je používat s opatrností, zejména pokud máte doma malé děti nebo domácí zvířata.

Pokud hledáte méně drastická řešení, můžete vyzkoušet různé odháněče myší a repelenty, které mohou hlodavce z vašeho domu vyhnat. Na trhu existují ultrazvukové odpuzovače, které vydávají vysokofrekvenční zvuky, jež jsou pro hlodavce nepříjemné, ale lidský sluch je nevnímá. Můžete také použít přírodní repelenty, jako je éterický olej z máty peprné nebo kapsaicin (účinná látka obsažená v chilli papričkách), které některé hlodavce také dokážou odpudit.

Profesionální deratizace

Pokud se vám nedaří problém s hlodavci vyřešit vlastními silami, můžete se obrátit na profesionální deratizační službu. Profesionálové mají s řešením problémů s potkany či hubením myší a krys bohaté zkušenosti. Používají velmi účinné metody pro jejich odstranění a mají v rukávu také řadu preventivních opatření.

Nezanedbávejte prevenci

Aby se potkani a další hlodavci do vašeho domu nevrátili, je důležité dodržovat preventivní opatření. Pravidelně kontrolujte stav budovy a udržujte ji v dobrém stavu, udržujte doma čistotu a pořádek a skladujte potraviny v neprodyšných nádobách. Také buďte opatrní při kompostování a kompost pravidelně odvážejte nebo zarývejte do záhonu, protože v kompostu hlodavci rádi pobývají. Jako úkryt hlodavcům slouží také keře nebo vysoká tráva, takže trávník i keře a stromy udržujte dobře střižené. Pozornost věnujte třeba i umístění grilu a jeho důkladnému čištění, protože v něm by se hlodavci také mohli usadit.

V případě, že se potkani či jiní hlodavci vrátí, je klíčové rychle zareagovat a opět použít některou z výše uvedených metod pro jejich odstranění. Pokud jste si napoprvé nepozvali odborníky, pravděpodobně to bude nejlepší možnost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články