Jak si posvítit na nevítané zvířecí hosty v zahradě

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když se ve volném čase nevěnujete myslivosti, přeci jen by se vám hodilo, něco od myslivců odkoukat. Co konkrétně? Přinášíme vám tipy na praktické využití fotopastí ve vaší zahradě a nápady na jejich použití. Společně s doporučeními na to, jak opakovaným návratům zvířecích vetřelců jednou provždy zabránit.

S fotopastí můžete snáze identifikovat nezvaného zvířecího hosta

Fotopasti slouží k tomu, aby zachytily i nepatrný pohyb v jejich okolí. Nejčastěji se ve volné přírodě používají k tomu, aby monitorovaly pohyb zvěře a přinesly přehled o dění v hůře dostupných terénech. Ovšem fotopasti najdou své využití také ve vaší zahradě. Zejména v případě, kdy máte pocit, že se vám po zahradě potuluje zvíře, které vám ničí úrodu, ale podle stop nemůžete rozeznat, o jaký druh se jedná.

i

Jak využít fotopasti v praxi na vaší zahradě

Pokud nechcete celý den nebo celou noc stát u okna a pozorovat okolí, fotopasti jsou skvělou investicí. Vybírejte je s ohledem na velikost zahrady a zohledněte také možnost 4G. Přístroje s tímto modulem je možné propojit s mobilním telefonem. Tak můžete mít přehled o tom, co se ve vaší zahradě děje v reálném čase.

Když chcete zvířecí vetřelce odhalit sami

Pokud si ale přeci jen chcete zahrát na dobrodruha a přítomnost nezvaného zvířete v zahradě odpozorovat vlastními silami, je praktické pořídit si dalekohled, noční vidění nebo termovizi. Myslivci mají tu výhodu, že k pozorování okolí mohou využít také puškohledy, jenž se umisťují na zbraně a nabízejí lepší rozhled do okolí. Tato technika pozorování je sice náročnější, ale odměnou vám bude identifikace zvířecího vetřelce.

Nastražte pasti a nepodceňujte prevenci

Jakmile budete vědět, kdo vám chodí na úrodu či vám jinak ničí zahradu, můžete již zakročit, protože přesně budete vědět, pro koho máte past připravit. Nicméně pro příště je mnohem lepší zaměřit se na prevenci.

i

Zdroj foto: Jakub Rutkiewicz / Shutterstock.com

Hlodavci kupříkladu nesnáší hluk, tudíž je praktické pravidelně sekat trávník a do záhonů umístit i nějaké vyrobené nebo koupené plašiče.

Pokud se na vaší zahradě nachází altánek se zahradním posezením, nezapomeňte vždy odnášet a vyhazovat veškeré zbytky jídla a obaly od nápojů. Zbytečně byste tím totiž přilákali zvířata a do boje s nezvanými návštěvníky byste se museli pustit nanovo. V boji proti škůdcům vám pomohou i aromatické rostliny.

Dejte jednou provždy sbohem zničené úrodě, pošlapaným záhonům a rozrytému trávníku. Vystopujte zvířecí vetřelce s pomocí fotopastí, dalekohledů nebo třeba i puškohledů. Aby se na zahradu opakovaně nevraceli, využijte preventivní prostředky, jenž je odradí a raději půjdou o zahradu dál. Pomoci vám mohou plašiče, pravidelné sekání trávníku i aromatické rostliny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články