Jak si usnadnit podzimní údržbu zahrady?

Jakmile na zahradě začnou listy rostlin měnit svou barvu, znamená to, že přichází čas podzimní údržby zahrady. Práce je na zahradě více než dost – od sklízení posledních plodů přes ořezávání stromů a keřů až po sbírání opadaného listí. Tyto úkony jsou pro všechny zahrádkáře, nehledě na zkušenosti, náročné jak po fyzické, tak časové stránce. Naštěstí existují pomocníci, kteří dokážou práci usnadnit a zrychlit. A právě některé z těchto elektrických, případně benzínových pomocníků si v tomto článku pro inspiraci představíme.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nezapomeňte si práci rozvrhnout

Předtím než se dostaneme ke zmíněným zařízením je ještě dobré zmínit základní pravidla pro efektivní postup při podzimní údržbě zahrady. Protože jak se říká, úspěch závisí na kvalitní přípravě. Před zahájením práce je zásadní pečlivě naplánovat jednotlivé úkony. Projděte svou zahradu a nejlépe si napište, co všechno bude vyžadovat vaši pozornost. Jaké stromy a keře budou potřebovat ořez? Kde je třeba shrabat listí? Kam odvézt bioodpad, kterého bude víc než dost?

Vhodné je si již na začátku podzimu stanovit časový plán. Některé úkony, jako je ořezávání stromů, se provádí na začátku podzimu, jiné, například sběr listí, přichází na řadu až později, když bude většina listí opadaná. Tímto způsobem si podzimní údržbu zahrady rozložíte do menších, snáze zvládnutelných úkolů.

Drtič větví usnadní práci s větvemi všeho druhu

Užitečným pomocníkem při podzimní údržbě zahrady je drtič větví. Díky rozdrcení větví stromů a keřů na malé kousky lze všechny větve snadno dát do pytlů na odvoz, kompostovat nebo použít jako mulčovací materiál.

Při výběru drtiče větví zvažte několik faktorů. Zaprvé musíte vzít v úvahu sílu větví, které budete chtít nadrtit. Na tenčí větve postačí menší drtič, zatímco pro větší větve a stromy budete potřebovat větší a výkonnější stroj. Dále se zaměřte na to, zda drtič disponuje automatickým podáváním, které ušetří spoustu manuální práce. Mezi důležitá kritéria patří také hlučnost – vysoká hlučnost může být problémem, zejména pokud bydlíte v hustě obydlené oblasti.

Vysavač listí

Jedním z nejúnavějších úkolů při podzimní údržbě zahrady je hrabání spadaného listí pomocí hrábí. Ovšem vysavač listí zcela mění podmínky hry.  Tento speciální druh vysavače je dostatečně výkonný na to, aby shromáždil všechno listí do připojeného vaku. Některé modely navíc disponují funkcí drtiče, která rozemele listí na menší kousky, což zvýší kapacitu vaku a umožní lepší kompostování listí. Častá je rovněž funkce fukaru, díky níž listí sfoukáte na jednu hromadu.

Pokud máte velkou zahradu s mnoha stromy, zvolte výkonnější model s velkou kapacitou vaku na listí. Dostupné jsou akumulátorové, elektrické i benzínové vysavače. Ty benzínové jsou zpravidla nejvýkonnější, ale na většinu zahrad stačí elektrické, případně akumulátorové modely, u nichž se nemusíte zabývat taháním kabelu.

Křovinořez

Křovinořez je nepostradatelný nejen při podzimní údržbě zahrady, ale po celý rok. Zvládnete s nim posekat velké zatravněné plochy s vysokou trávou či menšími keři. Pokud na něj nasadíte oblíbenou strunovou hlavici, hodí se také na obsekávání trávy kolem plotu a na dalších místech, kam se sekačkou nebo zahradním traktorem nezajedete. Na trhu jsou dostupné křovinořezy i s dalšími nástavci a pak mohou sloužit jako prořezávací pila nebo nůžky na živý plot.

Motorová pila

Motorová pila je nezbytná při řezání větších stromů nebo silných větví. Pomůže vám rychle a bez větší námahy odstranit staré nebo poškozené stromy nebo jen prořezat větve.

Při výběru motorové pily se musíte rozhodnout, zda dáte přednost benzínové, elektrické, nebo akumulátorové pile. Každý typ má své výhody a nevýhody, takže je důležité vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Dále zaměřte pozornost na délku lišty, od které se odvíjí, jaký průměr kmenů nebo větví můžete řezat. Pro běžné domácí použití obvykle postačí pila s délkou lišty 30–40 cm.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články