Jak správně umístit střešní okno?

Správná montáž střešního okna je zásadním krokem při vytváření světlé a funkční místnosti v podkrovní části domu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mějte na paměti, že výběr vhodné montážní výšky a umístění střešních oken ve střeše může výrazně ovlivnit osvětlení a celkovou funkčnost místnosti. V tomto článku se dozvíte, jak správně střešní okno umístit a co brát v úvahu při výběru jeho velikosti.

Montážní výška okna

Jedním z nejdůležitějších kritérií při instalaci střešního okna je volba správné montážní výšky. Předpisy a pokyny určují optimální výšku umístění střešního okna od podlahy, aby mohlo co nejlépe plnit svou funkci.

Pro budovy s podlažím nižším než 25 m nad úrovní terénu by měla být vzdálenost dolního okraje otvíravého okna od podlahy nejméně 85 cm. Toto pravidlo pomáhá zajistit bezpečnost a pohodlí obyvatel.

Na podlažích výše než 25 m nad úrovní terénu by tato vzdálenost neměla být menší než 110 cm. Montáž ve větší výšce zajišťuje lepší osvětlení místnosti a vizuální kontakt s okolím.

Norma DIN 5034-1, bod 4.2.2a stanovuje, že horní hrana průsvitné plochy okna by měla být minimálně 220 cm nad podlahou. Tato výška se doporučuje pro střešní okna a zajišťuje optimální osvětlení místnosti.

Ventilační klapka

Pokud je vaše střešní okno vybaveno ventilační klapkou, neberte na lehkou váhu ani její umístění. Držte se pokynů stavebního institutu ITB, které doporučují, že by měla být instalována ve výšce nejméně 200 cm nad úrovní podlahy.

Umístění okna ve střeše

Při rozhodování o umístění střešního okna mějte na paměti, že efektivní prosvětlení místnosti lze dosáhnout použitím několika menších oken umístěných v různých bodech střechy, nikoliv jedním velkým oknem. Tímto způsobe zajistíte rovnoměrné rozložení světla po celé místnosti.

Výběr velikosti okna

Při výběru velikosti střešního okna zohledněte několik faktorů:

1. Plocha prosklení a typ místnosti

Prosvětlení místností přirozeným světlem vyžaduje určitý poměr plochy okna (světlé plochy rámu) k ploše podlahy. V místnostech určených pro pobyt osob by měl tento poměr činit alespoň 1:8, v ostatních místnostech alespoň 1:12.

2. Sklon střechy

Výška okna by měla podléhat také sklonu střechy. Čím je sklon střechy menší, tím větší by mělo být okno vyšší.

3. Rozteče krokví

Při výběru okna mějte na paměti rozestupy krokví. Okno by mělo být umístěno tak, aby bylo možné ho stabilně a bezpečně namontovat.

Zapamatuje si, že správná montáž střešního okna je předpokladem optimálního osvětlení a funkčnosti místnosti. Dodržení předpisů a pokynů pro montážní výšku, umístění a velikost okna vám pomůže vytvořit prostor plný přirozeného světla a pohodlí. Budete-li při výběru a montáži střešních oken pečliví, budete si moct plně užívat výhod, které přináší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články