Jak udělat zahradní gril párty?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ať už chcete pozvat své kamarády, kolegy z práce nebo celou rodinu na zahradní gril párty, vždy se snažíte zaujmout svými schopnostmi a okolím. Posezení na zahradě, grilovačka a párty není pouze jen o grilování, ale také o dobré atmosféře. Hosté za vámi již jdou s tím, že prozkoumají vaše prostory a budou sledovat vaše schopnosti hostitele.

Zahrada, veranda, terasa

Ať už to chcete slyšet nebo ne, úklid a údržba před párty je základem. Proto se dejte do oprav a úprav zahrady – záhonů, keřů, stromů a posekejte trávu. Dřevěné lavičky, sedátka, stoly a další zbavte starého nátěru a natřete je znovu. Všude vymeťte listy a jiný nepořádek společně s pavučinami a pavouky. Jakmile budete mít úklid, opravy a úpravy hotové, podívejte se, zda nemáte k dispozici světýlka, pochodně a tak podobně.

Pochodně umístěte tak, aby ohraničily ze stran vchod z terasy na zahradu (pokud ji máte). V případě že máte zahradu hned za dveřmi balkonu, pochodněmi můžete udělat kruh, kde se bude sedat (a na večer zapálíte knoty – tak získáte osvětlení a zajímavou atmosféru). Na stromy dejte světýlka nebo malé lampiony. To samé můžete udělat se zábradlím verandy. Pokud přijdou i děti, nezapomínejte na balonky – přesněji na helium a balónky.

Grilování

Zde se musíme zamyslet nad tím, kolik hostů si přivedete a kdo všechno bude moct grilovat a pomáhat vám. Pro větší počet lidí potřebujete větší a výkonnější gril. Pak je tu otázka toho, zda chcete elektrický gril nebo raději budete přihazovat dřevo a uhlí. A předem můžeme říci, že gril na dřevo a uhlí je stokrát lepší než ten elektrický – už jen kvůli chuti jídla. Pokud hledáte vhodný gril, zde se můžete podívat na recenze grilů!

Pak se zaměřte na jídlo. Hosté přijdou a budou mít s velkou pravděpodobností hlad. Takže co může být rychle připraveno? Zkuste například masové placičky z mletého masa. Nezapomeňte ani na sýr nebo na zeleninu (cuketu, papriku, rajče, lilek, cibule a další). A když už jsme u jídla, nesmíme zapomenout na čerstvé pečivo, omáčky a tácky s kelímky. Bokem si nachystejte dobrůtky, které uspokojí mlsouny ve vaší skupině.

Jak odlehčit jídla pro grilování

Pokud plánujte přichystat grilování uprostřed léta, určitě vám hosté nepoděkují, když bude jídlo těžké a přemaštěné. Pivo sice pomůže při trávení, ale i tak to u mnohých nemusí dobře dopadnout.

  • Podávejte více zeleniny
  • Chleba nakrájejte na tenké plátky
  • Využívejte bylinky – do masa přidejte bazalku, oregano, saturejku, mátu (něco, co podpoří trávení)
  • Ugrilujte tvrdý tvaroh v bylinkové marinádě

Pokud vás toto téma více zajímá, podívejte se na další nápady, jak odlehčit grilovačku.

Jakými recepty příjemně zpříjemnit grilovačku?

  • Grilovaný losos Gravad lax
  • Grilované krevety na olivovém oleji s ananasem a kokosem
  • Rump steak v kávové marinádě
  • Hambuger s BBQ omáčkou a irské whisky
  • Grilovaná žebra se švestkovou marinádou
  • A další…

Nápoje na gril párty

Druh nápoje se liší podle období. Uprostřed léta vám určitě utrhají ruce za chlazené nápoje. Pochopitelně stačí pivo, minerálky, víno, šampáňo – prostě klasické nápoje, na které jsme zvyklí. Každopádně zapomeňte na ledničku. Pokud máte zahradní kolečko, naplňte ho ledem, a do něj dejte lahve. Ať už je počasí jakékoliv, nikdy nezapomínejte ani na horké nápoje – jako je čaj nebo káva. Připravte si dopředu vždy pár konvic dopředu nebo si na zahradu přendejte ohřívač na vodu.

Osvětlení a program akce

Osvětlení jsme si již trochu předvedli výše, ale určitě by se hodilo doplnit i pár svíček ve sklenici s pískem nebo malé svícny a třeba i zapálení ohniště.

Program bývá trochu složitější. Ve vzácných případech se stane, že se sejde skupinka lidí, která si sedne k alkoholu a povídá si několik hodin. Ale ne každému je do řeči. Kvalitní program dokáže mnohé. Najděte mezi pozvanými někoho, kdo umí hrát na hudební nástroj, který může přinést s sebou. Sežeňte společenské hry – pétanque, kuželky nebo jiné. Udělejte týmy a hrejte kvízy. Prostě se slušně zabavte a semkněte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články