Kolik stojí provoz bazénu na zahradě?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co je dobré vědět, než si pořídíte bazén? Existuje několik zásadních věcí, na které je třeba myslet a které je třeba si uvědomit, abyste v budoucnu nebyli šokováni například náklady na provoz bazénu nebo tím, že si na něj budete muset dávat větší pozor, než jste si mysleli.

Využitelnost bazénu

Jednou z nejčastějších otázek při koupi bazénu je, komu bude bazén sloužit a kdo ho bude využívat především. V případě, že jej bude využívat celá vaše rodina, společníci a kolegové a vy se budete možná běžně scházet, abyste se odreagovali, je v takovém případě vhodná investice do zapuštěného bazénu správnou cestou. Pokud naopak potřebujete koupit bazén v podstatě pro své nejmenší, v tu chvíli pečlivě zvažte, zda vám nebude stačit klasický nadzemní bazén. Vzhledem ke značným pořizovacím nákladům na zapuštěný bazén by byla škoda, kdyby děti po dospění opustili vaši domácnost a vy byste měli na zahradě prázdnou díru!

O bazén je třeba se starat

Mnoho lidí si myslí, že si mohou bazén postavit, zprovoznit a pak už se o něj nemusí starat. Opak je však pravdou. Pokud si koupíte a provozujete bazén, existuje řada úkonů, které by měly být prováděny rutinně, abyste mohli ocenit čistou vodní plochu po celou sezónu. Pravidelné úkony spojené s péčí o bazén budou následující:

  • oplachování filtračního písku
  • čištění sítka čerpadla
  • čištění sítka skimmeru
  • sledování kvality vody – měření hodnoty pH a dezinfekčních prostředků
  • dávkování bazénové chemie na základě naměřených hodnot
  • vysávání bazénu
  • čištění vodní hladiny
  • zazimování a odzimování bazénu
  • údržba bazénových inovací a zařízení na úpravu vody a další …

Několik úkonů lze v dnešní době díky moderním bazénovým robotům udělat méně náročnými. Pořídíte si vysavačového robota, který vám kompletně vyčistí nohy, stěny a schůdky bazénu; kvalitu vody budete moci svěřit dávkovačům, které měří kvalitu vody a rozdělují základní množství chemikálií. Písek v kanále budete moci umýt pomocí elektrického šesticestného ventilu, a úpravu pro zazimování a následné odzimování svěřte odborníkovi na bazény. Nákup těchto pomůcek není nejlevnější, ale na oplátku získáte větší komfort, pohodlí a čas na relaxaci. Obecně platí, že čím více přispějete do vybavení bazénu, tím méně musíte pečovat o bazén. V případě, že pečujte o bazén sami, počítejte s tím, že strávíte několik hodin týdně poctivou údržbou bazénu. Nejlepší bazén si můžete vybrat za pomocí Testado.cz.

Bazén a údržba něco stojí

Nákup zapuštěného bazénu se pohybuje v řádech statisíců, což je pořádný balík peněz. V případě, že jste kutilové a dokážete si některé nebo většinu prací udělat sami, hodně ušetříte po koupi bazénu. Nezapomeňte, že provoz a údržba vás také přijdou na pár peněz. Níže uvádíme několik demonstrativních nákladů na provoz a údržbu bazénu:

  • provoz bazénového čerpadla (spotřeba energie), které běží běžně 6 hodin denně u venkovních bazénů v letní sezóně, u krytých bazénů celoročně = cca 1 500 až 6 000 Kč ročně
  • provoz dalšího bazénového vybavení (solonizační jednotka, UV světlo, bazénové osvětlení, protiproud…), náklady v řádech stovek korun v závislosti na četnosti používání.
  • bazénová chemie – změna pH, čištění, opatření proti tvrdé vodě nebo řasám, náklady v závislosti na druhu, množství dávkování chemie a velikosti bazénu cca 2000 až 5000 Kč ročně
  • náklady mohou být nižší v případě, že se používají odlišné přístroje na úpravu vody (solonizační jednotky, UV lampy), ale je třeba vzít v úvahu pořízení těchto přístrojů
  • bazénová sůl – v případě, že čistíte slanou vodou a elektrolýzou počítejte s náklady cca 1500 za sůl na jednu sezónu pro bazén 6 x 3 m; v případě, že nevyčerpáte celý bazén na zimu, započítejte sůl na začátku následující sezóny v rozsahu nově napuštěné vody
  • náklady v závislosti na druhu zakrytí a odhadu bazénu – solární plachta s navíjecí plachtou s navíjecím zařízením od 10 000 Kč, polykarbonátový materiál od 100 000 Kč, lamelové zakrytí od 200 000 Kč.
  • opravy nebo údržby bazénu – 350,- až 500,- Kč/hod + doprava výměna kanálového písku jednou za 2 až 3 roky; 1000,- až 2000,- Kč dle odhadu filtrace náklady na ohřev bazénové vody (elektrický ohřev, teplé čerpadlo, solární panel a atd.) v řádu stovek až tisíců korun v závislosti na strategii a délce trvání ohřevu
  • Kvůli těmto nákladům si lidé berou půjčky. Místo klasicky sjednané půjčky v bance se raději podívejte na nebankovní půjčku.

Požadavky na prostor

Nutnost vyčlenit prostor v rámci pozemku pro samotný bazén je logické, ale jednotlivci pravidelně opomíjejí, že při rozšíření bazénu je třeba vyčlenit prostor i pro samotnou inovaci bazénu, tj. prostor pro bazénovou filtraci počítající s čerpadlem, potrubím s kulovými ventily, bazénovým rozvaděčem, transformátorem pro osvětlení, případným zařízením na úpravu vody, jako je solonizační jednotka, UV světlo, bazénový výměník pro ohřev vody atd.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články