Na co nezapomínat při chalupaření

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Češi chalupaření přímo milují, a proto je zájem stále velký. Některé chalupy jsou mnohem lepší než byt v Praze – už jen proto, že můžete být více v přírodě a na čerstvém vzduchu. Ale taková chata si žádá určité ošetřování a péči.

Když se ptáte na to, co nezapomenout při chalupaření, můžeme to brát z různých hledisek. Na chalupě, ať už je velká, jak chce, je potřeba zařídit hromadu věcí, a to i podle ročního období. A samozřejmě záleží na tom, jak často na chalupě pobýváte. Ale jakmile o ni budete pečovat nějaký ten rok, už si vytvoříte určitý systém. Budete vědět, co kdy a kde koupit a použít. Současně záleží na tom, zda máte u chalupy i zahrádku a čím topíte.

Oprava, údržba a úklid

Chalupu či chatu vždy projděte od střechy až po sklep (pokud jej máte). Je potřeba zkontrolovat komín a střechu a případně sjednat kontrolu a opraváře. Výměnu rozbité tašky mnohdy zvládnete i sami, ale pokud si nevěříte, nebojte se obrátit na odborníka nebo milého souseda. Pokud je stavení už hodně staré, je dobré začít šetřit na novou střechu včetně latění. Ať už se nám to líbí nebo ne, dřevo jednou shnije.

Když už jsme u dřeva, podívejte se na vše, co je ze dřeva. Čas a dřevokazné houby a škůdci rádi nahlodávají dřevěný materiál. Proto je potřeba poškozené povrchy ošetřit a přelakovat – podlahy, rámy, skříně, skříňky, postel, prostě vše, co je ze dřeva. Pokud vám dřou panty, nebojte se namazat je vazelínou. Stejně tak před nástupem zimy promažte všechny zámky.

Samo sebou je potřeba vyklepat koberce, vyvěsit peřiny a vysát a vyklepat matrace – zejména matrace pro alergiky. Dále utřít prach a vynést všechen binec. Jde o běžný úklid, který byste měli provést i v běžné domácnosti. Co je důležitější, je zabezpečení vody – v koupelně, v radiátorech a tak dále. Pokud nejste na chalupě po celou zimu, je nebezpečné nezajistit vodu a trubky. Ty mohou popraskat a následně vše podmáčet. Už se i párkrát stalo, že lidem prasknul starý bojler. V těchto situacích je dobré vědět, kde máte vypínání na vodu.

Pokračujeme…

Jakmile dáte vše do pořádku a vysmejčíte, je potřeba podívat se na stavbu z venku. Musíte se podívat na okapy, které bývají zanesené mechem a často je potřeba je znovu natřít. Pokud máte stavbu obloženou dřevem, určitě ji přetřete ochranným lakem (dokud je venku teplo, na jaře a na podzim). Zkontrolujte okna, která mohl nějaký opilý chuligán (a že jich bývá opravdu hodně) nevysklil. V takovém případě jej vyměňte a zatmelujte.

Studna

Na odlehlých místech je často problém s pitnou vodou, a proto se zde budují studny. Jenže spodní voda už taky prakticky není. K tomu ale hrozí její znečištění při deštích, což je závažná situace. Proto se vyplatí si nechat udělat rozbor vody.

Zahrada

Zahradu je potřeba zazimovat před příchodem prvních mrazíků. Stromy natřete proti okusu, ovocné keře a růže zabalte do textilie, záhony prohnojte a překryjte textilií. Kromě toho je potřeba na podzim udělat základní prostříhání stromů a keřů. Podívejte se na své náčiní, případně ho obnovte nebo opravte, ať je znovu funkční na další sezónu. V případě, že budete cokoliv na chatu shánět, vždy se dívejte po slevě.

A co dál?

Vězte, že práce na chalupě jen tak neskončí. Vždy je tu co dělat. Pokud budete dbát na pravidelnou kontrolu a údržbu, stavba vám to vrátí. Každopádně teď v zimě zde můžete uklízet o sto šest a pokud nemáte čas zde být každý týden, je dobré se sem otočit alespoň dvakrát, třikrát do měsíce a vše překontrolovat. A když víte, že ve vaší lokalitě napadlo hodně sněhu, určitě se sem vydejte a pokud je to možné, sníh ze střechy sundejte. Při každé návštěvě stavby, otevřete okna a vyvětrejte. Další důležité úkony objevíte, až přijde čas – a nebojte se, bude jich hodně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články