Nejjednodušší způsob, jak vypěstovat avokádo z pecky

                   

Avokádo je oblíbené ovoce plné mononenasycených mastných kyselin, hořčíku, draslíku a vitamínů. Po snězení vám zbude hnědá pecka o velikosti golfového míčku, která v sobě ukrývá semeno. Nechte ji vyklíčit a vypěstujte si vlastní tropický strom! Vyzkoušejte naši jednoduchou metodu klíčení a pěstování avokáda.

Avokádem nazýváme plod hruškovce přelahodného (Persea americana), stálezeleného tropického stromu původem z Mexika, jehož pěstování se rozšířilo i do mnoha zemí světa. Existují stovky různých kultivarů (variet vyšlechtěných člověkem), avšak většina z nich má kořeny v původních druzích z Mexika, Guatemaly a Indie.

Avokáda se od sebe mohou velmi lišit tvarem, chutí i způsobem pěstování. Většinu druhů je možné vyklíčit a pěstovat i v našich podmínkách. Je ale velmi neobvyklé, aby doma pěstovaný strom nesl ovoce. Ve volné přírodě může hruškovci trvat i více než deset let, než se na něm poprvé urodí. Komerčně pěstovaná avokáda se krátce po vysazení roubují, aby plodila co nejdříve.

Avokádo z pecky: Klíčení

Často doporučovaná metoda na klíčení pecky avokáda je zapichování párátek do tvrdé slupky. To je nepraktické, ale také hrozí, že semeno poškodíte. Naštěstí existuje jednodušší způsob klíčení, který navíc můžete uplatnit při klíčení dalších druhů rostlin. 

Budete potřebovat zralé avokádo, kuchyňské papírové utěrky, uzavíratelný plastový sáček a trochu vody.

–        Před klíčením oddělte semeno (pecku) od zbytku plodu a očistěte ho. Poslední kousky dužniny omyjte vlažnou vodou a očistěte pomocí jemného kartáčku nebo houbičky.

–        Zabalte semeno do navlhčené papírové utěrky. Papír by měl být dostatečně vlhký, ne však zcela promočený. Použijte odstátou nebo převařenou vodu.

–        Zabalené semínko vložte do uzavíratelného plastového sáčku. Sáček uzavřete jen částečně tak, aby se dovnitř dostal vzduch. Zabráníte vzniku plísní. Můžete použít i plastovou krabičku s víkem, které necháte mírně pootevřené.

–        Nechejte semeno klíčit na tmavém suchém místě při pokojové teplotě.  Jednou za 4 dny zkontrolujte, zda je papírová utěrka dostatečně vlhká.

–        Semeno by mělo vyklíčit po 4 až 8 týdnech. Pecka nejprve praskne a zevnitř vyrostou první kořínky. Před sázením naklíčeného avokáda do substrátu počkejte, až kořínky narostou alespoň do délky 10 centimetrů.

–        Naklíčené semeno zasaďte. Použijte mírně kyselou půdu. V prvních týdnech rostlinkám pomůže mírně předhnojený zahradnický substrát, jako je například Growmix značky Plagron.

–        Při výsadbě by měly kořeny směřovat dolů nebo do strany. Pokud jsou kořínky příliš dlouhé, zkraťte je nůžkami, aby se pohodlně vešly do nádoby.

–        Pecku zcela nepřikrývejte půdou. Nechte špičku vyčuhovat zhruba 2 centimetry nad úroveň půdy.

Jak pěstovat avokádo

Hruškovec je nenáročná rostlina, která nepotřebuje zvláštní péči. Dbejte především, aby substrát byl neustále dostatečně zalitý. Málo zalitou rostlinu poznáte podle svěšených a uvadajících listů. Dávejte ale pozor i na přelití, pokud se listy avokáda krabatí a jsou na omak měkké, pak je půda příliš vlhká.

Po několika týdnech od vysazení by mělo mít avokádo prvních pár tmavě zelených listů a rychle budou přibývat další. Pokud chcete, aby se stromek hezky rozvětvil, zastřihněte vrcholek (mělo by zůstat alespoň 15 až 20 centimetrů stonku). Jakmile nové vrcholky narostou o dalších 15 až 20 centimetrů, můžete je zaštípnout znovu.

Avokádu a dalším tropickým druhům se u nás daří za oknem na slunném místě nebo v zimních zahradách. Na léto můžete stromek přemístit ven. V takovém případě chraňte avokádo před přímým venkovním sluncem. Rostlinky hnojte třikrát ročně (mimo zimní měsíce) hnojivem s vyrovnaným obsahem živin, například Plagron Terra, které zajistí optimální rozvoj stonků a listů.

Zaujalo vás pěstování avokáda? Vyzkoušejte i další exotické druhy. Podobným způsobem jako avokádo můžete z pecky vypěstovat například mango, liči nebo citrony. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články