Pokojová rekuperace aneb větrání i bez oken

Pokojová rekuperace představuje moderní způsob výměny vzduchu v místnostech, bez nutnosti klasického větrání pomocí otevřených oken. Jde o ideální řešení pro řízené větrání v nízkoenergetických a pasivních domech. Tyto systémy zastanou práci i tam, kde jsou například ve starších zástavbách místnosti bez oken. Přivádí čerstvý vzduch bez alergenů.

i Zdroj fotografie: Adobestock
                   

K nesporným výhodám patří i fakt, že odvádí z místnosti přebytečnou vlhkost, zamezíte tak tvorbě plísní. Zvýšíte dávky čerstvého vzduchu, zajistíte tak čisté ovzduší v domě. Tento typ větrání probíhá bez větších energetických ztrát. A to proto, že „odpadní“ vzduch ohřívá ten čerstvý, přiváděný z venku, ale přitom se místnost neochlazuje.

Lokální nebo centrální rekuperace?

Vybrat si můžete lokální pokojovou rekuperaci nebo centrální, která je větší a zajistí díky rozvedenému potrubí větrání v každé místnosti. Lokální pokojová rekuperace slouží pro jednu místnost, můžete si však pořídit i více jednotek a nainstalovat do místností, které používáte nejčastěji. Existují i synchronizační zařízení, které jednotlivé rekuperační jednotky sjednotí, aby nedocházelo k podtlaku či přetlaku.

Rekuperační výměník a filtr

Důležitým aspektem každé rekuperační jednotky je výměník. To on je zodpovědný za udržení stálé teploty. Standardně se používají tři typy: deskový, entalpický, rotační. Deskový je nejpoužívanější, následuje entalpický, který dokáže pracovat s nadbytečnou vlhkostí, tudíž trápí-li vás zároveň i vlhkost, pak tento bude právě pro vás. Poslední rotační má o 10 – 15 % nižší účinnost než první dva zmiňované.

Kvalitní, čistý vzduch zajišťuje pochopitelně filtr, který je také součástí této jednotky.Nikdo nechce riskovat poškozená ložiska následkem ucpaného systému. Filtry se v rekuperaci vyměňují jednou až dvakrát do roka. Mimo to se doporučuje cca jednou za pět let vyčistit celou jednotku.

Kde použít lokální pokojovou rekuperaci?

Vzhledem k tomu, že bezvadně odvětrává koupelny a WC, vám je odpověď asi jasná. Vedle nepříjemných pachů odvádí i nadbytečnou vlhkost. Pro tyto benefity se hodí i do kuchyní, ale i dalších místností, jako jsou spojené kuchyně s obývacím prostorem, spíže, sklepy a další.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články