Pořád nevyužíváte dešťovou vodu? Existuje hned několik důvodů, proč začít

                   

Šetříte tak nejen přírodu, ale také svou peněženku. Retenční nádrž na dešťovou vodu je řešením, které si může dovolit každý.

Na co můžete vodu využít?

Možnosti využití dešťové vody jsou poměrně široké. Velmi snadno nahradí klasickou pitnou vodu při všech aktivitách, kde není potřeba, aby voda splňovala hygienické požadavky pitné vody. Jde tedy například o zalévání zahrady, praní nebo úklid či splachování toalety. Jde o běžné činnosti, na které se normálně plýtvá pitnou vodou, ale nádrže na dešťovou vodu zajistí, že ji už potřebovat nebudete.

Pomůže v době sucha

Retenční nádrž se vám může velmi hodit i v době sucha, tedy ve chvíli, kdy je vyhlášen zákaz zalévání z vodních toků či ze studní. Právě tehdy je voda z nádrže zcela nenahraditelná a jen tak si můžete zajistit stále zelený trávník a skvělou úrodu na vašich záhoncích. Dešťová voda je také pro rostliny daleko lepší a přirozenější, takže buďte připraveni, že vám tráva poroste tak, že se ani benzinové sekačky nezastaví.

Jak vybírat?

Klíčový je především celkový objem. Vybrat vhodnou velikost není snadné, a proto dbejte na rady odborníků. Je totiž potřeba zohlednit hned několik faktorů. Mezi ně patří především velikost odvodňované plochy, četnost a vydatnost srážek a také plánované využití dešťové vody. 

Například není vhodné pořizovat velké nádrže, pokud máte jen malou střechu nebo pokud plánujete vodu jen sem tam využít k úklidu či mytí vozu. Na druhou stranu by nádrž měla být dostatečně velká, aby vám voda vystačila i v období sucha, kdy třeba několik týdnů neprší vůbec a půda je zcela vyprahlá. V každém případě platí, že investice do nádrží na vodu se vyplatí a je dobrou volbou pro přírodu i pro vás.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články