Právě teď je čas vyměnit vchodové dveře do bytu

Občas se s některými věcmi musíme rozloučit, i když se nám nechce. A právě vchodové dveře do bytu k nim patří. Přestože se na první pohled tváří, že jsou v bytě jen proto, aby vám sousedi neviděli až do kuchyně, měly by plnit mnohem více funkcí.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

A čím starší vstupní dveře do bytu jsou, tím horší je jejich funkčnost. Nebo se taky může stát, že dané vlastnosti ani nikdy neměly. Které máme na mysli? Čtěte dál.

Ochrana před lupiči

To, že jsou vchodové dveře do bytu na zámek, neznamená, že by se do nich člověk bez klíče nedostal. Klasické dveře je totiž velmi snadné vysadit, vypáčit nebo mechanicky poškodit natolik, aby se dovnitř dostal opravdu kdokoliv, natož zkušený lupič. A nepomůže vám ani to, že máte vchodové dveře do bytu s kukátkem. Pokud zrovna nejste doma, bude vám kukátko k ničemu.

Naopak vám pomůžou bezpečnostní dveře do bytu, které jsou na nezvané návštěvníky připravené. Mají ocelové jádro, trny proti vysazení a další prvky, které se postarají o vaše bezpečí. Není možné je proto překonat pomocí běžných nástrojů, které zloději používají. A jelikož to lupiči moc dobře ví, raději se s nimi ani nezdržují a chodí najisto tam, kde na výměnu starých nekvalitních hlavních dveří do bytu za nové ještě nemysleli.

iZdroj fotografie: Shutterstock

Protihlukové vlastnosti a skvělé těsnění

Kromě bezpečnostních prvků už dnes mají vstupní dveře do bytu i skvělé protihlukové vlastnosti a dvojité těsnění. Není totiž nic horšího, než když přes vchodové dveře do bytu v paneláku slyšíte vše, co se na chodbě šustne. A je jedno, jestli jde o bouchání výtahových dveří, hádky sousedů nebo štěkání psa.

S tím vším si poradí dveře s protihlukovými vlastnostmi, které do velké míry vycházejí z kvalitního, často dvojitého, těsnění. Díky němu získáte ještě jednu obrovskou výhodu, a sice dostatek tepla v chladných měsících. Dobře těsnící vchodové dveře do bytu totiž udrží teplo v interiéru a vy tak nebudete zbytečně vytápět chodbu. Další zimní sezona pro vás proto nebude až tak finančně náročná jako ta předchozí.

Protipožární odolnost

Všichni doufáme, že se to nikdy nestane. Ale víte, co dělat, kdyby na chodbě domu vypukl požár? Hlavně nepanikařit a pokud je to možné, opustit budovu. Pokud je ale požár za dveřmi a vy proto musíte čekat na hasiče, je dobré mít jistotu, že vás vstupní dveře do bytu podrží.

A přesně od toho jsou tu protipožární dveře, které zastaví rozšiřující se oheň a dají vám dostatek času na únik. Nebo na záchranu ze strany hasičů. Jak dlouho si konkrétně s ohněm poradí, zjistíte podle čísla u označení El. Nejčastěji se setkáte s El 30, tedy dveřmi, které vám dají minimálně 30 minut, což je dost času na útěk.

Jen pamatujte na to, že všechny tyto vlastnosti jsou závislé na tom, že si pořídíte vchodové dveře do bytu s montáží. Jen tak budete mít jistotu, že vše těsní a funguje tak, jak má. Raději se proto svěřte do rukou odborníků, kteří mají s dodáváním a montáží bezpečnostních dveří do bytu dlouhodobé zkušenosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články