Rychlovarná konvice je součástí každé domácnosti. Z jakých materiálů vybírat?

Rychlovarné konvice mají na našem trhu již dlouhou tradici – jejich prototyp se začal vyrábět již ke konci 19. století. Od této doby ale prošly výrobky samozřejmě obrovskou změnou, co se hlavně kvality a úspornosti týče. Jaké jsou v dnešních dnech možnosti při pořizování rychlovarné konvice?

i Zdroj fotografie: Adobestock
                   

Materiál rychlovarné konvice

Rychlovarné konvice můžeme na trhu dostat hned v několika provedeních:

  • Nejběžnější, a také nejlevnější variantou bývají rychlovarné konvice z plastu. Plast je variabilním materiálem, co se barevného provedení týče, takže si můžete vybrat přesně takovou, která se hodí do vaší kuchyně. Výhodou plastu je také jeho lehkost, nevýhodou nízká odolnost.
  • Nerezové konvice jsou kvalitnější, což se také odráží na vyšší ceně, mají ale mnoho výhod. Jsou odolné proti extrémním teplotám a jednoduché na údržbu.
  • Skleněné rychlovarné konvice jsou stylové a designově elegantní, nicméně jejich údržba je velmi náročná, a to hlavně kvůli vodnímu kameni, který se na povrchu usazuje. Pokud máte doma tvrdou vodu, určitě si skleněnou konvici nepořizujte.
  • Rychlovarná konvice z keramiky není moc běžná, nicméně je velmi originální. Má skvělou izolaci, takže horkou vodu udrží opravdu dlouho. Keramika je také skvělým izolantem hluku. Jedinou nevýhodou je její vysoká hmotnost.

Na e-shopu Okay.cz si jistě vybere z velké nabídky rychlovarných konvic.

Objem konvice

Objem je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru rychlovarné konvice. Pokud nepotřebujete ohřívat větší množství vody, bude vám stačit konvice s objemem do 0,5 l. Pokud jsou ve vaší domácnosti 2 a více lidí, volte ale konvici s větším objemem. Vždy byste ale měli ohřívat pouze takové množství vody, které zrovna potřebujete. Zbytečně byste tak plýtvali energií a vodou.

Zabezpečení

Mnoho konvic je opatřeno ochrannými prvky, jako je třeba automatické vypnutí, či vypnutí v případě manipulace v průběhu ohřívání vody. Jako prevenci je ale také doporučováno vypnout konvici ze zásuvky, pokud ji zrovna nepoužíváte.

Jakému materiálu dáváte přednost vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články