Vše, co jste chtěli vědět o dřevěných peletách

Jedním z moderních způsobů jak topit, je použití automatického kotle na dřevěné pelety. Tyto malé válečky mají mnoho nesporných výhod, které z nich dělají dokonalé palivo pro budoucnost. V následujících řádcích se o nich dozvíte ty nejpodstatnější informace.

i Zdroj foto: Minerva Studio / Shutterstock.com
                   

Jak vypadají a jaký mají původ pelety dřevěné?

Dřevěné pelety jsou drobné válečky o průměru 6 mm a délce až 40 mm. Vyrábí se z pilin a hoblin, které zůstávají po zpracování dřeva na truhlářský materiál. Zpravidla jde o kmeny jehličnatých stromů. Nejlepší surovinu poskytuje smrk. Ten vyniká vysokou výhřevností, lehkou stlačitelností a nízkou popelnatostí. Přesně tyto vlastnosti jsou dokonalé pro spalování v malých automatických kotlích určených pro domácnosti.

Proč řadíme dřevěné pelety mezi ekologické zdroje vytápění?

Dřevěné peletky vznikají recyklací materiálu, který nemá žádné podstatné využití. Pro výrobu a teplo vašeho domova není pokácen ani jeden strom navíc. Jde o palivo bez emisí škodlivých látek jako jsou uhlovodíky nebo oxidy síry. Všechny výrobky z dřevní hmoty jsou uhlíkově neutrální až negativní. Můžete si být jistí, že nezvyšujete hladinu skleníkových plynů, které stojí za globální změnou klimatu. Do ovzduší se během spalování uvolní maximálně stejné množství oxidu uhličitého, které se během růstu uložilo v pletivech stromu.

Jaký proces stojí za zrodem dřevěných pelet?

Dřevní pelety vznikají speciálním výrobním postupem, odborně zvaným peletizace. Během něj dojde ke stlačení a zahřátí vytříděné, rozdrcené a pečlivě vysušené hmoty. Před samotným lisováním se surovina navlhčí, aby lépe procházela postupně se zužujícími kanálky lisu. Tam se všechny kousky spojí pomocí ligninu, který dřevo přirozeně obsahuje. Proto není nutné přidávat do dřevních pelet lepidla nebo aditiva.

Mají dřevěné pelety záruku kvality?

Dřevěné peletky mají standardizovanou jakost pod dohledem normy ISO 17225-2. Na jejím základě se provádí laboratorní testy. Vzorky se odebírají přímo z pásu před uvedením na trh, ale také v průběhu výroby. Malé automatické kotle v domácnostech potřebují ty nejlepší drobné válečky s certifikátem ENplus A1. Tyto pelety mají zaručenou vysokou výhřevnost a nízkou popelnatost. Díky nim bude mít kotel dlouhou životnost. Vždy se vyhýbejte podezřelým nejlevnějším dřevěným peletám bez certifikace. U nich je vysoké riziko poškození vašeho topného zařízení.

Jak pohodlné je topení s automatickým kotlem a dřevěnými peletami?

Při topení s peletami dřevěnými si užijete stejný komfort jako u použití plynu nebo elektřiny. Jen dvě činnosti jsou navíc – doplňování paliva a vysypávání popelníku. Změny teploty ovládáte termostatem. Případně pošlete pokyn přes chytrý telefon nebo tablet a automat sám zažehne spirálu, přidá palivo pomocí šnekového podavače a začne vytápět. Pytlované pelety vám dopřejí pohodlí při uskladnění a dosypávání do zásobníku.

Potřebujete certifikované pelety?

Prodejem dřevěných pelet nejvyšší kvality ENplus A1 se zabývá internetový obchod Optimtop.cz. Zde si vyberete válečky z dřevní hmoty od renomovaných výrobců. Na paletách jsou vyskládané plastové pytle o váze 15 kg, které snadno uskladníte. Doprava je po celé České republice zdarma.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články