Vybudujte si zahradu snů plnou zeleně a klidu

Pod pojmem zahrada snů si každý představí vizuálně trochu něco jiného, ale pocitově hledáme všichni to stejné: pohodu. Zahrada je symbolem klidu, kde čas utíká trochu pomaleji než všude jinde. Místo, na kterém se přes bosá chodidla došlapující na zelenou trávu nebo skrze hodiny strávené přesazováním rostlin spojíte s přírodou.

                   

Zahrada je drahý koníček, ale stojí za to

Zahrady se stávají čím dál větším luxusem a jejich výstavba je velmi nákladná. Kromě práce a nákupu materiálu patří mezi nejdražší položky odvoz přebytečné zeminy nebo zatravnění, na které se při plánování výdajů zapomíná. Přesto je hodnota vlastní zahrady nevyčíslitelná – dává člověku tolik svobody. Nejen že můžete jíst, co si sami vypěstujete, ale také si vedle domu postavíte přesně to, co vás udělá šťastnými. Ať už je to bazén s vířivkou, skleník a záhony, nebo strom s houpací sítí a ptačí budkou.

TIP: Neslevujte ze svých nároků na venkovní oázu klidu, s financováním vám pomůže hypotéka.

Relaxujte a pěstujte dle libosti

V minulosti figuroval v domácnostech pojem zahrada jen zřídka, lidé spíše obdělávali pole a sklízeli úrodu v sadech, které plodily ovoce o sto šest. Možná že i vaše zahrada jedním takovým sadem dříve bývala a dnes z něj zbyla jen jedna jabloň a stará třešeň. A dnes se opět vracíme zpět ke kořenům a vedle anglických trávníků a koupacích jezírek si v rohu zahrady zakládáme kompost, na kterém pěstujeme domácí zeleninu. Uspěchané pracovní životy trávené před obrazovkami počítačů nás vysávají a zahradničení je jednou z relaxačních metod, které mají pozitivní vliv jak na tělo, tak na mysl.

Dejte se do práce

Zahrada je studnicí tvůrčí práce a kreativní seberealizace s obrovskou paletou možností – pustit se můžete do větších projektů, kde je třeba řezat pilou a vrtat, nebo do méně náročných a drobnějších činností, jako je motání věnců nebo vyřezávání a barvení dekorací. Všechen materiál pro tvoření máte jako na dlani a je jen na vás, zda vám pod rukama vznikne něco pro vlastní užitek, pro rostliny, nebo pro zvířata. A pokud nepatříte zrovna mezi kreativní typy, a přesto chcete mít zahradu vyšperkovanou do posledního detailu, zahradní doplňky si nakupte nebo nechte přírodu žít svým divokým životem, v symbióze s vámi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články