Tuhá paliva, jako je dřevo nebo uhlí, patří mezi tradiční a osvědčené způsoby, jak vytápět domy i chalupy. Díky moderním kotlům je takové vytápění také čím dál jednodušší i ekologičtější.
Při pohledu na nově vyráběné kotle může být řada lidí překvapená: Malé rozměry doplňují konstrukční vychytávky a promyšlené prvky, které zpříjemňují obsluhu.
Navíc většina těchto kotlů patří do nejvyšších emisních tříd (4 nebo 5), a tak mají jen minimální dopad na venkovní ovzduší.
Uhlí má stále své výhody
Pokud potřebujete vyměnit stávající vytápění na chatě nebo chalupě, je kotel na uhlí vhodnou volbou. Cena hnědého uhlí se drží v přijatelných hodnotách a na rozdíl od dřeva není potřeba žádná práce se sekáním polínek. V některých kotlích je navíc možné spalovat uhlí v automatickém režimu.
Uhlí má velkou výhřevnost a při využívání kotle s vysokou účinností klesá jeho spotřeba. „Nové kotle mají výrazně vyšší účinnost než původní kotle nižších emisních tříd,“ upozorňuje Ing. Roman Boczek ze společnosti OPOP. „Díky tomu lépe využívají energii paliva a mají jen minimální ztráty. Proto po instalaci nového kotle na uhlí spálíte méně paliva,“ dodává.
Lepší technologie pro lepší spalování
Dříve rozšířené prohořívací kotle nahradily modernější kotle s technologií odhořívání, která lépe využívá palivo. V odhořívacím kotli probíhá spalování postupně v dolní části kotle.
Po naložení do násypky hoří pouze malá část paliva, které vlastní vahou pomalu klesá. Tento typ hoření je ekologičtější než prohořívání, protože vždy hoří jen malá část přiloženého paliva.
Méně přikládání, více pohodlí
U kotlů s ručním přikládáním se nevyhnete pravidelnému přikládání. „Díky velké násypné šachtě v kotli OPOP hoří palivo dlouho. Regulátor tahu zajišťuje automatickou regulaci výkonu a vestavěná chladící smyčka zajišťuje bezpečný provoz,“ doplňuje Ing. Roman Boczek.
Při výměně starého kotle je také důležité změřit původní místo, přístupové dveře a manipulační prostor kolem. Pokud máte malou kotelnu, oceníte možnost přizpůsobit si obsluhu kotle podle svých potřeb.
Například kotel od OPOP umožňuje přehození roštovací páky na opačnou stranu. Díky tomu lze rozhodnout až v kotelně, jaké umístění je nejvhodnější vzhledem k potřebné manipulaci.
Jde to i automaticky
Kromě kotle s ručním přikládáním můžete zvolit i automatický kotel na uhlí se zásobníkem. Z nabídky OPOP jde o řadu H8-AP: Po doplnění paliva funguje samočinné přikládání, a tak se na několik dnů nemusíte o vytápění vůbec starat. Vydrží například přes víkend, kdy si chcete na chatě odpočinout. Navíc kromě uhlí můžete v tomto kotli spalovat i dřevěné pelety.
Dáváte přednost obnovitelným zdrojům?
Pokud místo uhlí preferujete dřevo nebo již zmiňované pelety, máte na výběr z široké nabídky. Od kamen a krbových vložek přes zplynovací kotle na dřevo s řízeným přívodem vzduchu až po automatické kotle na pelety.
Jako hlavní i doplňkový zdroj topení na chatě můžou sloužit i kamna s integrovaným zásobníkem na dřevěné pelety. Nabízí kombinaci automatického přikládání a ekologického paliva. Podle velikosti chaty a sezónního využívání stačí zvolit odpovídající výkon a podle vkusu majitele vybrat design kamen.