Zemědělské plachtové haly a jejich využit

Plachtové haly zažívají v posledních letech velký boom, protože se jedná o velmi úsporné řešení skladovacích prostor, a to napříč odvětvími.

                   

V současné době se těší velké oblíbenosti i v zemědělství, kde nachází skutečně široké spektrum využití. Co stojí za vysokou popularitou plachtových hal a na co konkrétně se v zemědělství hodí?

Hlavní výhody plachtových hal

Plachtové haly vynikají v mnoha ohledech, ale jejich největší výhodou je bezesporu skutečnost, že se jedná o jednoduše odstranitelné stavby. Díky jejich rychlé a jednoduché montáži či demontáži je tak možné plachtovou halu rychle demontovat a uskladnit, ale i přesunout, kamkoli je potřeba. Plachtové haly je možné postavit na jakémkoli zpevněném i nezpevněném, ale dostatečně únosném povrchu.

Za jejich hojným využíváním pak stojí i jejich velmi příznivá pořizovací cena v porovnání s klasickými zděnými budovami nebo hal z trapézových plechů.

Využití plachtových hal v zemědělství

Zemědělství patří mezi obory, které se plachtové haly těší mimořádně vysoké oblíbenosti, protože nabízí širokou možnost využití.

Skladovací prostory pro seno či plodiny

Od jara do podzimu jsou plachtové haly skvělým místem pro skladování řady zemědělských plodin. Různě velké plachtové haly tak slouží jako suché místo, kde je možné uskladnit třeba kukuřici, pšenici a řadu dalších plodin. Nutné je však pamatovat na to, že ačkoli jsou uskladněné plodiny chráněny před vlhkostí z boku a vrchu, je potřeba je ochránit i před vzlínající vodou od země. To můžete vyřešit paletami případně jinými konstrukcemi.

i

Přístřešek pro zvířata za nestálého počasí nebo pro zazimování

Plachtové haly bývají hojně využívány jako přístřešek pro drobná zemědělská zvířata, ale třeba i koně. Přes většinu roku slouží zvířatům jako ochrana před větrem a deštěm. V zimních měsících je pak možné tyto přístřešky vytápět a jsou tak vhodné pro zazimování.

i

Uskladnění zemědělské techniky a strojů

Plachtové haly s klasickou, ale hlavně příhradovou konstrukcí se často používají i pro uskladnění zemědělské techniky a strojů, a to nejen přes zimu, ale i v sezóně. Díky vysoké variabilitě těchto hal je možné si vybrat ideální velikost.

Plachtové haly se vyrábějí v rozličných šířkách i délkách a mají různé dispoziční možnosti, obecně pak platí, že haly širší než 10 metrů mají příhradovou konstrukci, která zaručí její vysokou únosnost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články