Účty za plyn se nezastavitelně zvyšují? Víme, jak při vaření ušetřit nemalé peníze

Ceny energií neustále stoupají a ani zvyšující se účty za plyn nejsou výjimkou. Co si v takovém případě počít, pokud nechceme utratit příliš peněz?

Zdroj fotografie: iStock

Nezáleží na tom, zda doma plyn používáte na vaření, pro ohřev vody, nebo dokonce na vytápění. Vždy se hodí mít v záloze několik technik, jejichž prostřednictvím můžete spotřebu plynu snížit, a tím samozřejmě i značně ušetřit. Naučte se je pěkně jednu po druhé a už nikdy vás vysoké vyúčtování nezaskočí.

Jídlo před vařením vždy rozmrazte

Vypadá to lákavě – zapomněli jste vyndat kuře na polévku? Proč se tím stresovat, když se na sporáku nakonec stejně udělá tak jako tak. Ovšem z hlediska spotřeby plynu to rozhodně není dobrý nápad. Mnohem lepší bude, pokud předtím necháte potraviny rozmrazit v lednici. Projeví se to pozitivně i na jejich chuti, to nám věřte.

Zdroj fotografie: Pixabay

Menší množství vody je základ

Při vaření si dobře rozmyslete, co a jak vaříte. Věděli jste například, že brambory se dokážou udělat i tak, že jsou ponořené do vody sotva z poloviny? O zbytek se postará horká pára. A čím méně vody budete na plynu zahřívat, tím menší samozřejmě bude na konci roku i váš účet.

Nádobí pro menší spotřebu plynu

Dost možná vás to až dosud nenapadlo, ale na množství spotřebovaného plynu může mít značný vliv nádobí, v němž připravujete každodenní oběd nebo večeři. A jak je to možné? Pokud totiž investujete do hrnců, které umí vydávat teplo i dlouho poté, co se nahřejí (a plyn je vypnutý), ušetříte. Nejde jen o oblíbený papiňák, ale také třeba o hrnce se silným dnem. Hrnce i hořáky také musí být dokonale čisté.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Takže pokud se potýkáte s opravdu silnými usazeninami, pak do vhodné nádoby s rozprašovačem jednoduše nalijte 1,25 dl tekutého mýdla a to rozmíchejte s 1,25 dl vody. A abyste účinek této domácí čisticí směsi ještě posílili, dodejte jí sílu tak, že do ní přidáte ještě 2 lžíce octa a 350 gramů jedlé sody (té, kterou běžně používáte při vaření). Vše promíchejte a použijte jako čistič všude tam, kde je to aktuálně potřeba.

Pozor na velikost hořáků

Dost možná jste si všimli, že každý sporák má různou velikost hořáků. A právě tomu byste měli přizpůsobit i velikost hrnců, které na ně dáváte. Malý hrnec na velkém hořáku bude mít ten efekt, že většina tepla unikne do okolí, a v opačném případě se zase bude nádobí až příliš dlouho zahřívat.

Zdroj fotografie: Pixabay

Vsaďte na optimální plamen

Pokud chcete dosáhnout optimální hodnoty využití vašeho plynového plamene, pak se dobře zaměřte na jeho barvu. Pokud je modrá, je vše v pořádku. Ovšem jakmile se jeho barva změní na žlutou, znamená to, že používáte příliš velký plamen – a zcela zbytečně. Uberte proto a ušetříte.

Jak vyčistit plynové hořáky

Někdy k vyšší spotřebě spalovaného plynu přispíváme i nevědomky jednoduše tím, že vaříme na špinavém sporáku. A jak to poznat? Pokud není plamínek plynu modrý, ale spíše oranžový nebo žlutý, pak je velmi pravděpodobně nutné hořák vyčistit. Pokud nepomohou domácí techniky, zavolejte si odborníka.

Zdroj fotografie: Pixabay

Vaření na velkém ohni se nevyplatí

Čím větší plamen máme, tím více energie samozřejmě spotřebováváme. A právě toho je možné využít. A jak na to? Jednoduše se snažte všechna jídla připravovat při střední nebo mírné teplotě. Mimo jiné tak předejdete i riziku spálení (například při smažení cibulky), což se rozhodně počítá.

Některá jídla je lepší namočit

Věděli jste, že pokud čočku namočíte přes noc, může se vaše spotřeba plynu snížit při jejím vaření až o 22 %? A u některých luštěnin je to ještě více. Ovšem platí to i pro rýží, jáhly nebo třeba ovesné vločky. Navíc poté nestrávíte tolik času v kuchyni, což se zaručeně hodí, stačí si jen vaření trochu víc plánovat.

Zdroj fotografie: Pixabay

Důkladně vyčistěte své hrnce

Zdá se to být samozřejmé – při pohledu dovnitř. Ovšem věděli jste, že i mastná olejová krusta zvenčí pánve nebo hrnce může snížit účinnou využitelnost plynového plamene? Proto se vždy snažte i ty sebenepatrnější krusty od nečistot pečlivě odstraňovat. Mnohdy pomůže namočit je na několik minut do horké vody a následně použít ocet.

Spotřebu plynu sníží i pokličky

Pokud je to jen trochu možné, snažte se jakákoliv jídla připravovat, pokud možno, pod pokličkou. Dokáže vám to ušetřit opravdu mnoho energie a také zbytečně vynaloženého úsilí. Jídlo pod pokličkou se totiž připravuje rychleji. A jak zabránit vzkypění tekutiny? Okraj hrnce pomažte máslem nebo jiným tukem.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Nechte jídlo přirozeně dojít

Aplikovat tuto radu je jednoduché. Pokud se už téměř blížíte k finále vyhotovení celého jídla, ale přitom na jeho servírování nijak nespěcháte, nechte ho jednoduše „dojít.“ To uděláte tak, že jídlo přiklopíte pokličkou a plamen plynu zcela vypnete. Po 10 až 15 minutách bude vše hotovo, navíc bez rizika připálení.

Vodu si uvařte v rychlovarné konvici

I když to na první pohled vypadá jako plýtvání, není tomu tak. Pokud si ohřejete vodu na vaření brambor nebo třeba rýže předem, ušetříte tak značnou část výdajů. Pomalé ohřívání na plynu je totiž vždycky dražší. Navíc bramborám rozhodně prospěje, pokud je vhodíte do už vařící vody, zachovají si tak totiž mnohem více vitamínů.

Obáváte se letos vysokého vyúčtování za plyn, nebo vás růsty cen energií nechávají chladnými?

Naučte se, jak na čištění trysky sporáku, a už nikdy za plyn nezaplatíte víc, než musíte