Nejlepší úklidové tipy, bez kterých nemohou rodiče malých dětí žít. Během vteřiny vyřešíte vše od malůvek na zdi až po škrábance na podlaze

                   

S trochou nadsázky lze říci, že nic nedokáže zdemolovat byt tak, jako právě malé dítě. Většinou jde o nehody a katastrofy nechtěné, to vám ovšem při jejich úklidu nijak výrazně nepomůže. Naučte se jednoduše eliminovat skvrny od dětských přesnídávek, pastelek a jim podobných. Vaše domácnost bude zase jako ze škatulky.

Škrábance na podlaze odstraní tenisák

Nezáleží na tom, zda vaši podlahu poškrábaly dětské botičky při jízdě na odrážedle nebo třeba špička nůžek. Pokud chcete tyto nehezké stopy zahladit, vezměte si k ruce klasický míč na tenis. Jednoduše je třete tak dlouho, dokud zcela nezmizí. Na zažrané nečistoty je pak dobré jako první vzít obyčejný kartáček. Polovinu míčku můžete nasadit na držadlo koštěte a likvidovat skvrny vestoje, což vám zároveň umožní vyvinout větší tlak.

Na pastelky platí okurka

Nezáleží na tom, co vaši malíři odekorovali. Na jakékoliv šmouhy od pastelek platí vnitřní strana okurky. Jednoduše po nich přejíždějte tak dlouho, dokud zcela nezmizí. A pokud vám slupky ještě zbudou, použijte je jako masku na oči. Skvěle vás zbaví kruhů po probdělé noci, na to se můžete spolehnout.

Hračky umyje myčka na nádobí

Malé děti mají tendenci všechno ocumlávat, olizovat a osahávat. To je zcela v pořádku, dokud nezjistíte, že musíte z jejich oblíbené stavebnice nebo třeba autíčka odstraňovat jen těžko omyvatelnou špínu. Řešení je však snadné – vložte je do horního koše myčky a zapněte na běžný program (bez tablety nebo mycího prostředku). Pak už je stačí jen dosušit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak odstranit skvrny od moči

Ať už kupujete jakkoliv kvalitní plenky, čas od času přece jen selžou. A jak si poradit s vlhkostí a zápachem moči na matraci? Jednoduše zasažené místo posypte jedlou sodou a nechte ji několik minut působit a poté matraci běžně vysajte. Pokud to nepomůže, přimíchejte k sodě šťávu z citronu, vytvořte pastu a tu do matrace vetřete. Po půl hodině vše vyčistěte běžným způsobem.

Usnadněte si čištění nočníku

Čistit dětský nočník po velké potřebě není právě oblíbená rodičovská činnost. Tak proč si tento úkon trochu neusnadnit? Jednoduše na jeho dno vložte kávový filtr, který poté vyhodíte. Ještě jednodušší je splachovatelný vlhký toaletní papír. Ten můžete vyklopit do WC i se zbylým obsahem nádoby.

Dětské ubrousky platí i na skvrny

Jde o skvělé pomocníky pro očistu miminka na cestách. Ovšem pomoci vám mohou i s celou řadou dalších úkonů. Potýkáte se se skvrnami na autočalounění nebo na kočárku? Pak si místo klasických saponátů vezměte k ruce právě dětské ubrousky. Budete mile překvapeni tím, jak rychle špína sama pustí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Páchnoucí lahvičky vyřeší ocet

I když se snažíme plastové lahvičky na mléko čistit co nejdůkladněji, časem se může stát, že přece jen začnou trochu zapáchat. V takovém případě potřebující lázeň z bílého octa. Stačí jeden díl octa na dva díly vody. Do této směsi lahvičku na několik minut namočte. Pak už ji jen opláchněte a vytřete do sucha. Po zápachu nebude ani památky.

Jednoduchý úklid třpytek

Zejména maminky a tatínkové malých holčiček mívají doma tak trochu přetřpytkováno. Tento nepořádek se totiž dokáže odlupovat jak z hraček, tak i z oblečení nebo třeba sponek do vlasů. A jak ho co nejsnadněji uklidit? Přece lepivým válečkem určeným původně pro úklid vlasů a chlupů od zvířat.

Skvrny od pastelek na oblečení

Ale co když si vaše dítě zamaže svou oblíbenou červenou pastelkou například nové bílé tričko? Pak jednoduše sáhněte po osvědčeném přípravku WD-40. I když je původně určen do dílny, skvěle se uplatní i v domácnosti. Promaže okna i dveře a dokáže vrátit lesk i některým typům materiálů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na plyšáky platí pračka

Jen stěží bychom doma našli většího lapače alergenů, než je právě plyšový medvídek nebo jiný mazlík. A jak si poradit s jejich očistou? Jednoduše je strčte do pračky. Volte program s nízkou teplotou a minimem ždímání. Pro sušení bude ideální sušička, ovšem zvládnete to i na topení – jen bude celý cyklus trvat trochu déle.

Tenisky vyčistí zubní pasta

Nevzhledné šmouhy na teniskách a jiné dětské obuvi se nedají odstranit jen obyčejným mýdlem a vodou, budete si na to muset vzít těžší kalibr – to však neznamená, že je nutné ihned sahat po chemii. Naopak. Kápněte si na houbičku trochu zubní pasty a uvidíte, jak rychle se nenáviděné znečištění odporoučí.

Se žvýkačkou vám pomůže mráz

I když k tomu nedochází často, přesto může žvýkačka na oblečení napáchat pořádné škody. Řešení je však naštěstí jednoduché – inkriminovaný kus textilu stačí vložit do igelitového sáčku a následně do mrazáku. Po několika hodinách půjde žvýkačka snadno vydrolit a její zbytky odstraníte s pomocí obyčejného vyprání v pračce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Aby plenky v koši nepáchly

Bylo by úmorné chodit s každou použitou plenou do venkovní popelnice. Ale jak zabránit tomu, aby váš koš páchl? Jednoduše vsaďte na dřevěné uhlí. Stačí pár kousků nasypaných na dno koše a už se nikdy nebudete muset žádného zápachu obávat. Pro dokonalé vyčištění koše se pak hodí směs octa a sody.

S rajčaty si poradí ocet

Skvrny od rajčatové omáčky patří k velmi odolným. Pomůže, pokud textil na 15 minut namočíte do studené vody. Následně do nich větřete běžný prací prostředek, opět ho nechte 15 minut působit a teprve poté vše svěřte pračce. Jestliže i potom zůstanou na oblečení tmavší místa, očistěte je octem nebo peroxidem vodíku.

Jak odstranit modelínu a sliz

Pokud se tyto oblíbené dětské hračky vsáknou do textilií, pak je běžné praní odstranit nedokáže. Ovšem skvělým pomocníkem vám bude ocet. Nalijte ho na znečištěné místo, nechte 15 minut působit a poté rozrušený sliz nebo modelínu jemně vydrhněte obyčejným zubním kartáčkem. Nakonec textilii vyperte jako obvykle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obarvený plast eliminuje hořčice

Plastové krabičky na jídlo jsou velmi oblíbené zejména na výletech. Bohužel většina zdravých potravin na nich dokáže zanechat nehezké skvrny – stačí třeba jen obyčejná červená paprika nebo rajče. Pokud však zabarvená místa potřete na noc hořčicí a ráno je omyjete horkou vodou, bude plast zase jako nový.

Odolné skvrny odstraní zubní pasta

Našli jste doma skvrny neznámého původu, na které neplatí žádný z výše uvedených triků? Pak je potřete zubní pastou smíchanou s trochou vody a nechte vše 15 minut působit. Většina z nich poté pustí už jen pod proudem studené vody. Na ty ostatní pak budete muset chtě nechtě použít průmyslový odstraňovač skvrn.

Jaké tipy pro odstraňování odolných skvrn máte vy?

Naučte se odstranit i ty nejodolnější skvrny z oblečení
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články