Rozkvetlá zahrada po desetiletí: Těchto 17 nádherných rostlin nevyžaduje téměř žádnou péči a každý rok vykvetou znovu

                   

Chcete mít krásně kvetoucí zahradu, o kterou byste se nemuseli příliš starat? Pak vsaďte na tyto trvalky, které ji prozáří od jara až do podzimu, jsou odolné proti chorobám a škůdcům a z vaší strany nebudou vyžadovat téměř žádnou péči. Vybrat si můžete hned ze 17 osvědčených tipů. Které učarují vám?

1. Sporýš šípovitý (Verbena hastata)

Tato květina příliš mnoho péče nepotřebuje. A pokud si do zahrady vysadíte dobře nakombinované odrůdy s různou dobou kvetení, můžete se z nich těšit prakticky po celé léto. Podle druhu kvete sporýš obvykle od června až do pozdního podzimu a hodí se do záhonků i do nádob.

2. Violka zahradní (Viola × wittrockiana)

Tato velmi oblíbená a časně kvetoucí trvalka tvoří kompaktní, nízké trsy. K dostání je v mnoha tvarech i barvách. Využití má velmi široké. Hodí se jak na záhony, tak samozřejmě i pro osázení truhlíků a květináčů. Nemá žádné zvláštní nároky na půdu, takže poroste téměř všude.

3. Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)

Pokud byste měli zálusk na květinu, která připomíná levanduli a kvete celé léto, pak jste tady zcela správně. Perovskie není na péči vůbec náročná, vypadá opravdu krásně a jako bonus poskytne bohatou hostinu užitečnému hmyzu. Hodí se i na méně úrodné půdy, poroste totiž téměř kdekoliv.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Yzop lékařský (Hyssopus officinalis)

Jde o velmi krásnou bylinku s půvabnými květy a rozhodně patří mezi odolné kousky. Svou krásou vás potěší od poloviny července do konce srpna a pěstovat ho lze i ve skalkách nebo v podobě nízkých živých plotů. Dařit se mu však bude i v nádobách nebo truhlících. A potěší vás i jeho velmi široké léčebné využití.

5. Náprstník červený (Digitalis purpurea)

Je sice jedovatý, ale pokud mu dáte šanci, nevyjdete z údivu. V dobrých podmínkách totiž může dosáhnout výšky 120 až 150 cm. Pokud zvolíte jiné druhy, pak si můžete tyto krásné trvalky dopřát v barevné škále, která se pohybuje od klasické bílé a krémové až po červenooranžovou a atraktivní fialovou.

6. Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Tato nádherná trvalka kvete od června do září a hodí se především do výsadeb vyvedených v rustikálním a venkovském stylu. Ale nemusíte ho vysévat jen do záhonků, uplatní se totiž i jako podrost vyšších dřevin. Jeho květy navíc lákají užitečný hmyz a mají mnohé ceněné léčivé vlastnosti. Miluje slunné polohy.

iZdroj fotografie: Pixabay

7. Komule Davidova (Buddleja Davidi)

Tento krásný a odolný keř dostupný v mnoha barvách by neměl chybět v zahradě žádného milovníka motýlů. Umí je totiž přilákat. Nepotřebuje totiž příliš mnoho živin ani zálivky, ale potěší ho slunečné místo a podle potřeby zimní ochrana před chladnými větry. Pohled na kvetoucí komuli je navíc opravdu krásný.

8. Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Jde o další půvabně kvetoucí stálici, vhodnou pro každou zahradu. Můžete ji znát také pod názvem třapatka nachová. Na záhonku vás potěší opravdu bujným vzrůstem a nenáročností. Potřebuje sice sluníčko, ale nevadí jí sucho. Místo na zahradě jí tedy najdete vždy. Navíc je dostupná v mnoha barvách.

9. Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Tato bylinka je ceněna kvůli množstvím aromatických silic. V létě také nádherně kvete a přitahuje zejména motýly a užitečné včely. Pokud patří tento hmyz vám, můžete se poté těšit na mimořádně aromatický a sladce vonící med. Levandule lékařská je navíc velmi odolná a poroste i na suchých místech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

10. Zavinutka podvojná (Monarda didyma)

Tato nevšední rostlina pochází z Ameriky. Není příliš náročná, takže se hodí do skalek a vůbec všude tam, kde panuje po celý rok spíše sucho. Na trhu jsou k dostání červeně nebo růžově kvetoucí kultivary, které jako bonus přivábí včely i motýly. Navíc je zavinutka známá i svými léčivými vlastnostmi.

Další odolné trvalky do zahrady

Nevybrali jste si ze seznamu výše? Pak byste měli vědět, že dlouho vám na záhoncích nebo ve volné výsadbě vydrží i další druhy, jako například:

  • popelivka zoubkovaná (Ligularia dentata),
  • hortenzie řapíkatá alias hortenzie pnoucí (Hydrangea petiolaris),
  • zimolez Heckrottův (Lonicera heckrottii),
  • pivoňka (Paeonia),
  • kakosty (Geranium phaeum a Geranium x oxonianum),
  • srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis),
  • nebo čechrava (Astilbe).

Jaké nenáročné rostliny, které bez problémů vydrží po desetiletí, pěstujete na zahradě vy?

Mezi odolné trvalky patří i růže. Naučte se, jak u nich na správný výběr stanoviště a dalších podmínek pro pěstování
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články