6 účinných přírodních metod pro odstraňování slimáků a šneků za zahrady

                   

Naučte se, jak odstranit slimáky a šneky ze zahrady a uchránit rostliny před sežráním pomocí jednoduchých přírodních triků. Nebudete potřebovat žádnou nebezpečnou chemii, a přesto dosáhnete dostatečných výsledků. Nebojte se klidně vyzkoušet kombinaci níže uvedených metod, ať zjistíte, co ve vašich podmínkách funguje nejlépe.

Nádobky s pivem

První rada spočívá v nalákání slimáků na trochu piva. Kupte si libovolné levné pivo a nalijte ho do nižší nádoby, kam budou moci slimáci a šneci vylézt. Jakmile ucítí alkohol, rostliny je přestanou zajímat a vydají se nejkratší cestou rovnou pro ochutnání tohoto lahodného nápoje. Když se napijí, většinou ztratí orientaci a v pivu se utopí, nebo podlehnou o něco později škodlivému vlivu alkoholu.

Drcené vaječné skořápky

Dalším způsobem, jak ochránit malé sazenice i větší rostliny před nájezdy slimáků a šneků, je použití obyčejných vaječných skořápek. Ty nevyhazujte, ale mírně je rozdrťte a obsypejte s nimi vybrané rostliny. Skořápky mají ostré okraje, takže budou sloužit jako přirozená bariéra proti šnekům a slimákům.

iZdroj fotografie: Canva

Brusný papír

Mezi nepříjemné překážky, které se nebudou chtít šnekům a slimákům překonávat, patří také brusný papír. Stojí pár korun a s pomocí několika proužků tohoto ostrého papíru snadno vytvoříte ochranu pro své rostliny.

Citrusové plody

Lákadlem pro slimáky a šneky mohou být také citrusové plody. Stačí vzít například polovinu pomeranče a položit na místo, kam chcete slimáky vylákat. Vrhnou se na chutný citrusový plod a vy následně pouze přijdete, seberete citrus i se skupinou slimáků a vyhodíte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zábrana ze soli

Další metodou, která však nemusí vyhovovat některým rostlinám, obsypání obyčejnou solí. Ta má nepříjemný vliv na slimáky, kteří se po působení soli vysuší a zemřou. Sůl však nesypejte do těsné blízkosti rostliny ani na její listy, protože by mohlo dojít k poškození a zhoršení růstu kvůli zasolení půdy.

iZdroj fotografie: Canva

Kávová sedlina

Alternativou, která odradí slimáky a zároveň může fungovat jako hnojivo pro rostliny, je kávová sedlina. Využijte odpad z kávovaru a obsypejte s ním vybrané rostliny. Silné aroma kávy odradí slimáky i šneky, kteří se nebudou chtít přiblížit, takže se vyhnou i chráněným rostlinám.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články