7 výhod pěstování zakrslých trpasličích ovocných stromů. Zaručí přemrštěné výnosy i v malých zahradách

                   

Miniaturní třešně, višně, broskvoně, nektarinky, hrušně, jabloně a meruňky se v posledních letech objevují na mnoha zahradách. Poskytují totiž příležitost, jak si i na malém prostoru vypěstovat opravdu pestrou nabídku druhů ovoce. Seznamte se s výhodami těchto nenápadných dřevin.

1) Vejdou se opravdu kamkoliv

Malé zakrslé stromky jsou opravdu perfektní i pro malé prostory na dvoře nebo na předzahrádce. Při dobré péči vyroste i na několika málo větvích opravdová hojnost ovoce. Meruňkovou marmeládou nebo jablkovým kompotem vlastní výroby sice nezásobíte všechny sousedy, ale pro vaši vlastní potřebu jich bude dost.

2) Péče o ně je snadnější

Když se řekne sběr ovoce, většinou si vybavíme dlouhé žebříky nebo nástavce se sběrnými koši. Zakrslé stromky však sklidíte zcela bez problémů, a leckdy se přitom nebudete muset ani stavět na špičky. Dřina při sklizni se tak stane jednou provždy minulostí.

3) Budou plodit dříve

Je zajímavé, že zakrslé odrůdy vyzrávají rychleji než jejich standardně rostlá konkurence. Pokud tedy na strom vysadíte stejně starého „zakrslíka“ a klasickou odrůdu, bude vám ta první plodit o několik let dříve. Na ovoce tedy rozhodně nebudete muset čekat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Výhoda hustší výsadby

Zatímco mezi standardně vzrostlými stromy byste museli ponechat několik metrů místa, zakrslé stromy mezi sebou leckdy nepotřebují ani metr (podle odrůdy). Nemusíte se tak rozhodovat mezi několika málo druhy ovoce, které si budete chtít vypěstovat. Na zahradu se vám totiž vejdou všechny.

5) Stromy lze krásně tvarovat

Zakrslé stromy se mohou stát i malým uměleckým dílem. Lze je například vést podél plotu nebo je za pomoci drátků vytvarovat do přesně takového tvaru, který se vám líbí. Chce to jen trochu trpělivosti – nic víc. Stanou se tedy nejenom užitkovým, ale i okrasným komponentem zahrady.

6) Jsou dokonale přizpůsobivé

Existuje nepřeberné množství odnoží i vyšlechtěných odrůd, takže zakrslé stromky je možné přizpůsobit právě vašim podmínkám. V takovém případě je však nekupujte v no-name zahradnictví na druhém konci republiky, ale nejlépe přímo v místě vašeho bydliště. Vyhnete se tak jejich možným problémům s aklimatizací.

iZdroj fotografie: Depositphotos

7) Zakrslé stromy lze přenášet

Pokud tyto krasavce nepřesadíte do volné půdy, ale dáte přednost jejich pěstování v nádobách, pak je můžete na zahradě přesunout opravdu kamkoliv. Nikdy vám tak nebudou překážet, ani se nebudete muset potýkat například s působením větru. Jestliže předpověď počasí ohlásí vichřici, jednodušeji je na chvíli uklidíte.

Nevýhody pěstování zakrslých dřevin

A na co dalšího se v případě ovocných stromků s miniaturním růstem připravit? Hlavním negativem je především jejich kratší životnost. Na zahradě vám vydrží asi 15, nebo dokonce 20 let, ovšem u standardních stromků ze školek bývá plánovaná životnost přibližně o 10 až 15 let delší. S tím je tedy rozhodně nutné při nákupu počítat.

Jaká prostorová omezení musíte na své zahradě řešit vy?

Zopakujte si, jak správně sázet ovocný strom, aby se vaše nové přírůstky zaručeně ujaly
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články